Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.Wiersz ma tytuł Odys, ponieważ nawiązuje do historii mitologicznej postaci Odyseusza. Nawiązanie do losów tego bohatera służy, aby porównać nasze życie z życiem Odyseusza, bo 'każdy jest Odysem, co wraca do swej Itaki'.
2.My jesteśmy adresatami słów podmiot lirycznego. Wskazują na to słowa 'Każdy z nas jest Odysem, co wraca do swej Itaki'
3.Osoba mówiąca w wierszu chce nam przekazać, że nie ważne co byśmy robili i tak dojedziemy gdzie indziej. Zachęca nas, abyśmy bez względu szli na przód i się nie poddawali.
4.Itaką dla każdego z nas może być nasza ojczyzna. Nawet jeśli mieszkamy za granicą, tęsknimy za nią. Ona zawsze będzie w naszych sercach.
5.'Schodzić na manowce/zbaczać na manowce' oznacza schodzić na złą drogę.Podmiot liryczny uważa, że manowce są wszędzie, ponieważ codziennie możemy zejść na złą drogę.
6.'Wszędy są drogi proste, lecz i manowce są wszędy', 'Bo zawsze się dochodzi gdzie indziej, niż się chciało'. Wszędzie są proste drogi oraz złe.Zgadzam się z tym, ponieważ ludzie czasami schodzą na złą drogę przestępstwa, ale są ludzie którzy wypełniają dobre uczynki. Dochodzimy tam gdzie byśmy się nie spodziewali. Zgadzam się z drugą tezą, ponieważ życie potrafi zaskoczyć. Choćbyśmy chcieli coś zrobić, zrobimy to inaczej niż byśmy chcieli.
7.Występują konotacje między myślą: 'błądzić jest rzeczą ludzką', a słowami które wynikają z tekstu. Każdy człowiek czasem błądzi, idzie prosto, ale dochodzi nie tam gdzie by się spodziewał.
Wyjaśnienie: