Proszę o pomoc proszę o wytłumaczenie jak oblicza się drogę gdy dana jest praca dam w załączniku zdjęcie proszę o wytłumaczenie te kj zmienia się na j ale w jaki sposób zad 2 jak obliczyć prędkość gdy dana jest moc w drugim mam pytanie skąd się te 20 wzięło proszę jak najprościej wytłumaczyć



Proszę O Pomoc Proszę O Wytłumaczenie Jak Oblicza Się Drogę Gdy Dana Jest Praca Dam W Załączniku Zdjęcie Proszę O Wytłumaczenie Te Kj Zmienia Się Na J Ale W Jak class=
Proszę O Pomoc Proszę O Wytłumaczenie Jak Oblicza Się Drogę Gdy Dana Jest Praca Dam W Załączniku Zdjęcie Proszę O Wytłumaczenie Te Kj Zmienia Się Na J Ale W Jak class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

W przykładzie pierwszym obliczamy drogę z wzoru na pracę, czyli W=F·s. "s" jest tą naszą szukaną drogą, więc musimy przekształcić wzór.

Po lewej mamy pracę, a po prawej iloczyn drogi i siły. Szukamy siły, więc musimy zrobić tak, aby była ona sama na jednej stronie. Dlatego dzielimy całe wyrażenie przez siłę. Po prawej stronie praca się skróci i zostanie sama droga, a po lewej iloraz pracy i siły.

[tex]W=F\cdot s ~~/:F\\s=\frac{W}{F}[/tex]

Teraz wystarczy podstawić do wzoru w odpowiednich jednostkach. Praca w dżulach - J, a siła w niutonach - N. Wtedy droga wychodzi w jednostce układu Si, czyli w metrach - m.

W przykładzie drugim chcemy policzyć prędkość, gdy mamy daną moc. W podręczniku masz bardzo dobrze pokazane przekształcenie wzoru, więc to pominę. Po prostu do podstawowego wzoru na moc podstawiasz za prace wzór na nią, i wychodzi ci wzór prędkości pomnożony przez siłę. Ostatecznie otrzymujemy wzór P=F·v, z którego wyliczamy prędkość:

Dzielimy obie strony przez F. Po prawej stronie siła się skraca, a po lewej zostaje iloraz mocy i siły.

[tex]P=F\cdot v~~/:F\\v=\frac{P}{F}[/tex]

Teraz podstawiamy dane do wzoru również w odpowiednich jednostkach. Moc w watach - W, a siła w niutonach - N. prędkość wychodzi w jednostce podstawowej, czyli metrach na sekundę - [tex]\frac{m}{s}[/tex].

W podręczniku w drugim przykładzie podstawiono obje jednostki z przedrostkami kilo, które znaczą to, że podstawowa jednostka jest pomnożona przez tysiąc. W podstawowej jednostce te wartości wyglądałyby tak:

P=55,2kW=55200W

F=2,76kN=2760N

Po podstawieniu do wzoru można by było je skrócić przez tysiąc i wyszło by to samo.

20 to po prostu iloraz tych wartości.

55,2:2,76=20 - w załączniku podzielone pisemnie

Wyjaśnienie:

Zobacz obrazek Ejlek2000