Risalie
Rozwiązane

a) Janek kupił w cukierni 3 ciastka i 5 bułeczek za 11 złotych. Ciastko kosztowało x złotych. Wyznacz cenę bułeczki.

b) Janek kupił w cukierni 3 ciastka i 5 bułeczek za 11 złotych. Bułeczka kosztowała x złotych. Wyznacz cenę ciastka.​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

a)

3x ciastek

5 bułeczek

11 zł - cena

3x + 5 = 11

3x = 11 - 5

3x = 6

x = 2

2 - cena jednego ciastka

2 × 3 = 6 - cena wszystkich ciastek

11 - 6 = 5 - cena wszystkich bułeczek

5 ÷ 5 = 1 - cena jednej bułeczki

b)

3 ciastka

5x bułeczek

11 zł - cena

3 + 5x = 11

5x = 11 - 3

5x = 9 - cena wszystkich bułeczek

x = 1,8

1,8 - cena jednego ciastka

1,8 × 5 = 9 - cena wszystkich bułeczek

11 - 9 = 3 - cena wszystkich ciastek

3 ÷ 3 = 1 - cena jednego ciastka