Napisz definicje podanych pojęć:
komizm,
ballada,
literatura faktu,
powieść historyczna,
homonim alegoria,
cytat,
atrybut,
rym,
ironia,
anafora,
dramat,
prozaizm,
neologizm

Na teraz!
Daje naj
Błagam krótko



Odpowiedź :

Komizm jest kategorią artystyczną, która określa elementy utworu zdolne wywołać śmiech odbiorcy. Jego istota polega na sprzeczności bądź kontraście w przedstawieniu osób, zdarzeń czy postaci, co stanowi zaskoczenie dla odbiorcy. Wyróżniamy komizm słowny, komizm postaci oraz komizm sytuacyjny.

Ballada jest gatunkiem synkretycznym, czyli mieszanym. Łączy w sobie cechy liryki (nastrojowość, emocjonalność), epiki (fabuła, narrator) i dramatu (dialogi)

Tematem ballad są najczęściej niezwykłe, fantastyczne wydarzenia, które rozgrywają się w scenerii wiejskiej. Ballady zyskały na popularności zwłaszcza w epoce romantyzmu (XIX wiek), czerpiąc motywy z opowieści ludowych.

Literatura faktu, inaczej non-fiction to wszelkie formy literackie, które przedstawiają fakty oraz autentyczne postacie, np. dzienniki, pamiętniki, listy, reportaże, biografie (w tym autobiografie), wywiady.

---- nie wiem

---- tez nie wiem

Cytat – dosłowne przytoczenie cudzych słów. Cytat w literaturze jest formą ekspresji artystycznej. Może mieć charakter jawny, w postaci wyraźnie wyróżnionego tekstu, lub niejawny, stanowiąc rodzaj aluzji

Atrybut – element składni języka programowania, który określa konkretną właściwość, nadaną wybranemu elementowi.

rym - powtórzenie podobnych układów brzmieniowych na końcach wyrazów (np. malutki - cichutki)

Ironia jest kategorią estetyczną, która polega na sprzeczności między dosłownym znaczeniem słów a ich prawdziwą intencją. Jej zadaniem jest drwina, szyderstwo i wykpienie pewnych postaw czy sytuacji.

Anafora to środek stylistyczny polegający na powtórzeniu tego samego słowa na początku kolejnych wersów, zdań lub zwrotek.

Dramat to utwór, który cechuje się tym, że:

przeznaczony do realizacji scenicznej,

brak narratora,

konstrukcja utworu oparta na dialogach i monologach,

występowanie didaskaliów, czyli tekstu pobocznego,

wyrazista akcja, podzielona na etapy (przedstawienie, rozwinięcie, perypetia, punkt kulminacyjny, rozwiązanie akcji)

świat przedstawiony prezentowany poprzez wypowiedzi bohaterów lub didaskalia,

podział na akty i sceny.

----- nie wiem

Neologizm jest środkiem stylistycznym, nowym wyrazem, który został utworzony w celu nazwania jakiegoś przedmiotu, zjawiska czy sytuacji. W utworach literackich występuje często po to, by wywołać określony efekt artystyczny.

Błagam daj naj, może nie jest krótko ale jest dobrze.