Wiosna2005
Rozwiązane

Pomocy!!!
Wymień osiągnięcia poszczególnych hetmanów:
- Jan Zamojski,
- Krzysztof Radziwiłł "Piorun",
- Stanisław Żółkiewski,
- Stefan Czarniecki,
- Jan Sobieski,
- Stanisław Koniecpolski,
- Jerzy Farensbach.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.Miał w posiadaniu 24 miast i ok. 816 wsi (ok. 6400 km²). Zbudował Zamość, założył Ordynację Zamoyską, ufundował Akademię Zamoyską.

2.Działalność publiczna. W młodości u boku ojca uczestnik wojny ze Szwecją za Gustawa Adolfa. Pierwszy raz samodzielnie dowodził broniąc Inflant w 1608 roku podczas wojny ze Szwecją w latach 1600–1611. Był marszałkiem koła poselskiego sejmiku generalnego Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1615 i 1618 roku.

3.Do największych osiągnięć Żółkiewskiego należy zwycięstwo w bitwie pod Kłuszynem w 1610 roku i zajęcie Moskwy. Piastował też wiele znaczących stanowisk, w tym urząd kanclerza wielkiego koronnego i hetmana wielkiego koronnego, był też senatorem uczestniczącym w sejmach od 1603 do 1619 roku.

4.Czarniecki zasłynął z talentu do prowadzenia „wojny szarpanej”, polegającej na uciążliwym nękaniu przeciwnika szybkimi uderzeniami w chwilach, kiedy był najbardziej wrażliwy, ale potrafił również wygrać w walnej bitwie, czego dowiódł w 1660 roku pod Połonką i nad Basią przeciw Rosjanom.

5.Do najważniejszych wydarzeń z okresu panowania Jana III Sobieskiego należy odsiecz wiedeńska. Miała ona miejsce 12 września w roku 1683 i zakończyła się pogromem Turków. Poza tym odniósł również drugie znaczące zwycięstwo pod Parkanami – po czym pod koniec tego samego roku powrócił do Krakowa.

6.Od 1626 roku dowodził armią koronną w wojnie z najazdem szwedzkim na Prusy. Prowadząc „wojnę szarpaną”, w 1627 roku zdobył Puck i Gniew, zwyciężył pod Czarnem. Po nierozstrzygniętej bitwie pod Tczewem w 1629 roku pobił pod Trzcianą najsławniejszego wówczas w Europie wodza, króla Szwecji Gustawa Adolfa.

7.W 1587 dowodził piechotą niemiecką broniącą Krakowa przed arcyksięciem Maksymilianem. Pod Byczyną dowodził rajtarią. W 1589 roku był sygnatariuszem ratyfikacji traktatu bytomsko-będzińskiego na sejmie pacyfikacyjnym. W 1598 dowodził wyprawą Zygmunta III do Szwecji, w tym samym roku został wojewodą wendeńskim.

Wyjaśnienie:

liczę na naj