Odpowiedź :
1. Wyższe kwasy karboksylowe nie rozpuszczają się w wodzie, dlatego nie ulegają dysocjacji elektrolitycznej, skutkiem czego jest brak zmian barwy wskaźnika
2. Kwas stearynowy lub palmitynowy można odróżnić od oleinowego przeprowadzając reakcję z wodą bromową lub roztworem KMnO4.
Przeprowadzając te reakcje z kwasem stearynowym lub palmitynowym nie zauważymy zmian, a z oleinowym nastąpi odbarwienie roztworu.
Dzieje się tak, ponieważ kwas oleinowy jest NNKT (nienasyconym kwasem tłuszczowym i zawiera jedno wiązanie podwójne). Dzięki takiej budowie łańcucha węglowego odróżnia się właściwościami od kwasów palmitynowego i stearynowego, które są kwasami nasyconymi. Nie posiadają one wiązania podwójnego stąd nie reagują z wodą bromową i roztworem KMnO4.
Wyróżniamy mydła:
rozpuszczalne w wodzie: (potasowe (szare mydło), sodowe (produkuje się z nich mydła w kostkach), litowe (które są półciekłe w temperaturze pokojowej i słabo rozpuszczają się w wodzie – nie stosuje się ich jako środków myjących))
nierozpuszczalne w wodzie: (wapniowe, magnezowe)
Istnieje również podział na mydła twarde, miękkie i ciekłe.
Mydła alkaiczne mają pH w zakresie 8-13 zasadowe
Mydła obojętne pH około 7.
Mydła myją, ponieważ zmniejszają napięcie powierzchniowe, międzyfazowe, co ułatwia usuwanie cząsteczek tłuszczu. Micele cząsteczek mydła jedna po drugiej odrywają fragmenty tłuszczu z brudem i wynoszą go na powierzchnię wody.