Odpowiedź :
Przyczyny
1. Rozwijający się handel potrzebował drogocennych kruszców (złota i srebra), których brakowało w Europie.
2. Istniało zapotrzebowanie na towary sprowadzane z krajów Azji np.: Indii i Chin. Były to gł. Przyprawy korzenne (pieprz, imbir, gałka muszkatołowa, cynamon), pachnidła (balsam, aloes), owoce (morele, rodzynki), cukier z trzciny cukrowej oraz tkaniny bawełniane i jedwabne.
3 Droga lądowa do dalekich krajów azjatyckich była długa, uciążliwa i niebezpieczna. Dlatego kupcy europejscy często korzystali z usług arabskich pośredników. Powodowało to jednak znaczny wzrost cen towarów. Poza tym zagrożeniem były ataki Turków na te szlaki.
4. Zubożała szlachta, pragnęła polepszyć swoją sytuacje materialną i miała nadzieje, że podbój zamorskich krain stworzy taką możliwość.
5. Niektórzy chcieli przeżywać przygody, inni chcieli nawracać pogan na chrześcijaństwo.
6. Przestępcom podróże stwarzały możliwość ucieczki przed karą.
Skutki
1. Zmieniły się szlaki handlowe, na znaczeniu stracił handel śródziemnomorski na rzecz atlantyckiego.
2. Napływ szlachetnych kruszców do Europy przyczynił się do spadku wartości pieniądza, czego efektem był wzrost cen.
3. Rozwinęły się banki i manufaktury.
4. Poszerzyła się wiedza o świecie, nastąpił rozwój nauki, a dzięki wynalezieniu druku rozpowszechniły się nowe poglądy.
5. Rozpoczęto uprawę nowych roślin oraz hodowlę nowych gatunków zwierząt.
6 Biali zdobywcy podbili dla Hiszpanii i Portugali olbrzymie obszary Ameryki.
7. Zniszczenie starych i bogatych cywilizacji indiańskich.
8. Wyniszczenie ogromnej liczny ludności indiańskiej i zepchnięcia reszty do roli poddanych.
9. Rozwój niewolnictwa.
10. Objęcie obszaru Ameryki wpływami religii chrześcijańskiej, rozpowszechnienie się języków hiszpańskiego i portugalskiego, europejskiej kultury i częściowo wymieszania się ras.
1. Krzysztof Kolumb (1451-1506) Włoski odkrywca. Kolumb odbył cztery przełomowe podróże do Ameryki. Kolumb chciał zrobić to, co zrobił Vasco Da Gama – odkryć Indie. Ale zamiast tego wylądował na Bahamach. Od tego czasu Kolumb wielokrotnie odwiedzał zachodnią krainę i był też w Południowej. Krzysztof Kolumb jest odkrywcą, któremu przypisuje się odkrycie Ameryki. Oczywiście, w tym czasie w Ameryce mieszkali już ludzie, których nazywamy rdzennymi Amerykanami. Był nawet Europejczyk Leif Ericsson, który najprawdopodobniej wcześniej był w Ameryce. Jednak to właśnie podróż Kolumba rozpoczęła eksplorację i kolonizację obu Ameryk.
2. Vasco de Gama (1469 – 1524) Vasco de Gama był portugalskim odkrywcą, który jako pierwszy Europejczyk dotarł do Indii drogą morską. De Gama odbył bezpośredni rejs do Indii – podróżując po Przylądku Dobrej Nadziei w RPA. W 1498 roku Vasco Da Gama dotarł do Calicut (obecnie Kozhikode) w Kerali. Portugalski odkrywca przemierzył Atlantyk i Ocean Indyjski, aby dotrzeć do „Wschodu”. Doprowadziło to do zwiększenia liczby rejsów morskich z całej Europy.
3. Marco Polo (1254-1324) Był weneckim podróżnikiem i odkrywcą, który odbył przełomowe podróże do Azji i Chin. Jego podróże i pisma pomogły otworzyć Daleki Wschód na Europę i zainspirowały Krzysztofa Kolumba i wielu innych odkrywców. Na początku lat 70. włoski odkrywca Marco Polo wyruszył z ojcem i wujkiem w podróż do Azji. Podróżował po Persji, Afganistanie, Mongolii i Chinach. Droga, którą podążali, znana jest obecnie pod nazwą Jedwabnego Szlaku. Marco Polo osiadł w Pekinie, skąd prowadził wyprawy do innych części Chin, ówczesnej Birmy i Indii. Wrócił do Włoch po zwiedzeniu Singapuru, Sumatry i Indii.
4. Ferdynand Magellan (1480-1521). Portugalia dała światu wielu swoich wielkich odkrywców, takich jak Magellan, pierwszy nawigator, który przemierzył Pacyfik i poprowadził wyprawę, która ostatecznie opłynęła cały świat. Na wyprawie Magellana zginęło około 232 żeglarzy, w tym sam Magellan, który został poćwiartowany na kawałki przez plemię na Filipinach. Magellan był finansowany przez Hiszpanię, a nie Portugalię.
5. James Cook (1728-1779) Był brytyjskim eksploratorem, który odbył przełomowe rejsy na Ocean Spokojny. Podczas trzech wielkich rejsów pod koniec XVIII wieku, Cook stał się wielkim odkrywcą Wysp Pacyfiku i nie tylko. Nawiązał pierwszy europejski kontakt ze wschodnim wybrzeżem Australii. James Cook był pierwszym Europejczykiem, który odkrył Hawaje i tu spotkał swój los z rąk wrogich tubylców. Biorąc pod uwagę długość jego przygody i skalę jego podróży, niezwykłe jest to, że Cook przetrwał tak długo. Wyspy Cooka, które odkrył w 1773 roku jako Wyspy Hervey, zostały przemianowane na jego cześć w 1800 roku.
6. John Cabot (1450-1499) Cabot był włoskim nawigatorem i odkrywcą. Jego prawdziwe imię to Zuan Chabotto, a pod auspicjami króla Anglii Henryka VII odegrał kluczową rolę w odkrywaniu części Ameryki Północnej. John Cabot był urodzonym we Włoszech odkrywcą, który stał się drugim Europejczykiem, który znalazł Amerykę Północną podczas poszukiwania zachodniej drogi do Azji. Odkrył wschodnie wybrzeże Kanady i na zlecenie króla Tudora Henryka VII, zajął ziemię dla Anglii. Jego śmierć pozostaje przedmiotem spekulacji.
7. Amerigo Vespucci (1454-1512). Amerigo Vespucci jest człowiekiem, od którego pochodzi słowo „Ameryka”. Ten Włoch był nie tylko odkrywcą, ale także kartografem i nawigatorem. Potrafił pokazać, że Brazylia nie jest częścią Azji.
8. Bartolomeu Dias (ok. 1451-1500). Portugalski badacz i nawigator Bartolomeu Dias był pierwszym człowiekiem, który dowodził statkiem płynącym na południowy kraniec Afryki. Król Portugalii Jan II zlecił mu znalezienie szlaku handlowego, który prowadziłby do Indii. Podążając wzdłuż wybrzeża Afryki Zachodniej napotkał Przylądek Dobrej Nadziei.
9. Roald Amundsen (1872-1928) Amundsen był norweskim odkrywcą i kluczową postacią w heroicznej erze poszukiwań Antarktyki. Jego wyprawa na Antarktydę w latach 1910-12 odkryła biegun południowy. W 1926 r. poprowadził pierwszą udaną wyprawę na biegun północny. Roald jako pierwszy przeszedł przez Przejście Północno-Zachodnie, trasę, która rozpoczyna się na Oceanie Arktycznym, a kończy na Oceanie Spokojnym. Amundsen jest jednym z czterech ludzi uważanych za liderów Heroicznego Wieku Poszukiwań Antarktycznych.
10. John Smith (ok. 1580-1631). Odpowiedzialny za ustanowienie najwcześniejszej osady dla Anglików w Ameryce Północnej. Jako odkrywca John Smith poruszał się po rzekach pomiędzy zatoką Chesapeake i Virginią. Pomagał również w sporządzeniu mapy obszarów Nowej Anglii i Zatoki Chesapeake.
Bonus
11. Neil Armstrong (1930-2012). Pierwszy spacer po księżycu. W 1969 roku cały świat usłyszał te słowa: „To jeden mały krok dla człowieka, jeden wielki krok dla ludzkości”. Neil Armstrong wyróżnia się tym, że jest pierwszym człowiekiem, który chodził po księżycu. Zanim został astronautą w NASA, był pilotem marynarki wojennej i oficerem marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Urodzony 5 sierpnia 1930 roku w Wapakoneta, Ohio, Armstrong wcześnie zajął się lotnictwem. W wieku około 6 lat ojciec zabrał go na przejażdżkę samolotem Forda Trimotora, jednym z najpopularniejszych samolotów na świecie. W wieku 15 lat zgromadził już wystarczająco dużo lekcji latania, aby dowodzić kokpitem, podobno zanim kiedykolwiek zdobył prawo jazdy. Podczas wojny koreańskiej Armstrong odbył 78 misji bojowych, a następnie przeszedł do Narodowego Komitetu Doradczego Lotnictwa (NACA), prekursora NASA.