Zadanie 1
Zacznijmy od tego, że rycerze i szlachta byli objęci obowiązkiem pełnienia służby wojskowej. Zasady uczestnictwa w wyprawach wojennych był następujące. Dany rycerz musiał przygotować broń oraz zebrać odpowiednią liczbę wojska, która była uzależniona od finansowych możliwości danego uczestnika wyprawy wojennej. Od uczestnika wyprawy wojennej wymaga się "bycia pożytecznym" i lojalności z takiego względu, iż jego majątek stanowił tylko jego własność, a ponadto był zwolniony z "ciężarów" (czyli podatków krótko mówiąc).
Obowiązkowa służba wojskowa dotyczyła konfliktów toczonych na terenie Królestwa. Natomiast poza nim obowiązek ten już takiego uczestnika nie dotyczył. Rycerz jednak również mógł wyruszyć na wyprawę poza granice Królestwa jeśli został hojnie obdarowany pieniędzmi lub "specjalnie uproszony" przez organizatora wyprawy.
Zadanie 2
Aby udowodnić swoje pochodzenie szlacheckie taki szlachcic musiał przedstawić 6 znacznych mężczyzn, w tym dwóch wywodzących się rzekomo z jego rodu. Ci dwaj "mężowie" w postaci przysięgi mieli potwierdzić szlachectwo człowieka, który ich przyprowadził (w sensie powiedzieć, że ta osoba wywodzi się z ich rodu).