Odpowiedź :
Odpowiedź:
Tematyka utworu:
Utwór opowiada o wydarzeniach z powstania listopadowego (1830 r.) rozgrywających się
w Warszawie w czasie obrony fortu na Woli.
Przebieg bitwy relacjonuje Garczyński adiutant polskiego generała Unimskiego.
Obserwuje on wraz ze swoim dowódcą dramatyczne zmagania Polaków na polu walki i widzi zagładę reduty.
Rzeczywisty przebieg bitwy
,,Nam strzelać nie kazano, wstąpiłem na działo"
– tymi słowami zaczyna się wiersz Adama Mickiewicza ,,Reduta Ordona", w którym opisał heroizm walki reduty nr 54. W czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1831 roku broniła ona dostępu do Warszawy od strony Woli.
Reduta Ordona była najbardziej wysuniętym na przedpolach miasta fragmentem fortyfikacji Warszawy. Ziemna fortyfikacja w rzeczywistości nie była gotowa na odparcie przeważających sił rosyjskich. Brak zabezpieczeń dla dział i ich obsługi, płytkie fosy i słabe palisady wystawiały obrońców na ostrzał. Załoga liczyła zaledwie sześćset osób i sześć starych armat.
Natarcia spodziewano się z innego kierunku. Dzień przed atakiem gen. Józef Bem, dowódca obrony Warszawy, nakazał bronić reduty za wszelką cenę. W razie niepowodzenia, fortyfikację miano wysadzić.
Artylerią dowodził ppor. Julian Konstanty Ordon. Urodzony w 1810 roku w Warszawie służył w wojsku od ukończenia osiemnastego roku życia. Walczył w powstaniu listopadowym i brał udział w bitwie pod Ostrołęką, za co został odznaczony srebrnym krzyżem orderu Virtuti Militari.
6 września 1831 roku o świcie redutę zaatakowało kilka tysięcy Rosjan. Osamotniona placówka broniła się rozpaczliwie, czekając na odsiecz. Ta nie nadeszła. Popełniono masę błędów. Bem nie wydał rozkazu pomocy Ordonowi.
Bój zakończył się, gdy Rosjanie otoczyli redutę i wdarli się do środka od tyłu, odcinając drogę odwrotu. Wówczas padł rozkaz wysadzenia reduty. Zginęło wiele osób...
Rosjanie i Polacy ukazani na zasadzie kontrastu.
ROSJANIE
przeważają liczebnie, mają 200 armat,
walczą na rozkaz cara-bezlitosnego tyrana
posłusznie wykonują rozkazy cara, który jest dla nich ważniejszy niż Bóg
CZERŃ w opisie carskiego wojska symbolizuje okrucieństwo i bezwzględność Rosji
wróg porównany jest do robactwa żerującego na padlinie, a car - do szatana
POLACY
nieliczni, maja tylko 6 armat, brakuje im amunicji,
walczą bez rozkazu, bo obrona ojczyzny to ich obowiązek,
mężni, odważni, ofiarni-walczą do ostatniego pocisku, oddają tylko celne strzały, dumni i honorowi - wolą zginąć niż poddać się Rosjanom
BIEL w opisie reduty symbolizuje czystość i cierpienie Polaków
reduta została porównana do motyla wrzuconego w mrowisku