Odszukaj w internecie przykładowe OWU ubezpieczenia na życie. Znajdź w nim zapisy dotyczące
wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Oceń, czy w związku z zakresem tych wylaczen
ubezpieczenie byloby korzystne dla ubezpieczającego.​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zdarza się, że ogólne warunki ubezpieczenia to wielostronicowy dokument zawierający fachowe słownictwo i długie, złożone zdania, których prawidłowe zrozumienie może przysporzyć pewnych trudności. Oczywiście nie jest to zasadą – my staramy się przedstawić Ci warunki ubezpieczenia w sposób jasny i przystępny, byś mógł łatwo i szybko sprawdzić, czy zakres polisy jest taki, jakiego dokładnie potrzebujesz. Jak przebić się przez wiele stron dokumentu i wyłuskać z niego najważniejsze informacje? Poniżej przedstawiamy garść praktycznych wskazówek:

1. Sprawdź zakres ochrony ubezpieczeniowej

Decydując się na zakup jakiejkolwiek polisy, najczęściej chcesz zabezpieczyć się przed określonymi ryzykami (np. włamaniem). Sprawdź, czy ubezpieczenie, którego zakup rozważasz, rzeczywiście zapewni Ci wsparcie w poradzeniu sobie z negatywnymi konsekwencjami zdarzeń, których się obawiasz.

2. Sprawdź okres obowiązywania umowy

Wykupując polisę, musisz być świadomy tego, od kiedy i do kiedy jesteś objęty ochroną ubezpieczeniową. Jest to szczególnie istotne, gdy decydujesz się na zakup nie tylko podstawowego ubezpieczenia, ale również dodatkowych pakietów. Poszczególne rozszerzenia podstawowej polisy wcale nie muszą wygasać w tym samym czasie.

3. Upewnij się, jaki jest czas trwania odpowiedzialności

Może się zdarzyć, że nie opłacisz składki ubezpieczeniowej w wyznaczonym terminie. Sprawdź, jak w takiej sytuacji zachowa się towarzystwo ubezpieczeniowe i czy wciąż będziesz objęty ochroną ubezpieczeniową.

4. Przestudiuj zapisy dotyczące sumy ubezpieczenia i składki

Polisa powinna gwarantować poczucie bezpieczeństwa, dlatego obowiązkowo zwróć uwagę na zapisy dotyczące sumy ubezpieczenia, wysokości świadczeń dla poszczególnych zdarzeń ubezpieczeniowych oraz warunki ich wypłaty. W części tej powinieneś znaleźć również zapisy dotyczące wysokości składki i częstotliwości jej opłacania – je również wnikliwie przeanalizuj.

5. Zapoznaj się z wszystkimi wyłączeniami odpowiedzialności

Znasz już zakres ubezpieczenia, wiesz, na jakiej wysokości świadczenie możesz liczyć w przypadku wystąpienia poszczególnych zdarzeń ubezpieczeniowych, więc możesz teraz przejść do rozdziału mówiącego o wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Znajdziesz tam wszystkie możliwe sytuacje, w których świadczenie nie zostanie wypłacone.

6. Zwróć uwagę na kwestie formalne

Istotną część OWU stanowią również zapisy dotyczące formalności. Jeśli dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, musisz wiedzieć, jakie dokumenty i w jakim terminie należy przedstawić ubezpieczycielowi. Zdecydujesz się wypowiedzieć polisę? Sprawdź, kiedy i jak będziesz mógł tego dokonać.: