Kamchm4
Rozwiązane

1. Co nazywamy powietrzem?
2.W jakim procesie wytwarzany jest tlen?
3. Na czym polega skraplanie powietrza, kto tego
dokonała po raz pierwsay?
4. Który składnik powietrza jest najlżejszy i do
czego jest wykorzystywany? (2)
5. W jaki sposób wykryjesz tlenek węgla IV?
6. Jaki to skladnik powietrza - nie pali się, ale
podtruymuje palenie
7. Co to jest smogti jakie są rodzaje?
8. Jaką rolę pelni warstwa ozonosfery?
9. Co pracuynia sie do powstawania kwaśnych
desichy
10. W jaki sposób powinniśmy chronić powietrze
prmed taniecise mantanu В)​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1 Powietrze (łac. aer) – mieszanina gazów i aerozoli składająca się na atmosferę ziemską. Pojęcie jest stosowane przede wszystkim w odniesieniu do tej części powłoki gazowej, której chemiczny skład jest wyrównany wskutek cyrkulacji gazów w troposferze

2 W procesie fotosyntezy powstają związki wchodzące w skład organizmów roślin. Z kolei nimi żywią się zwierzęta. Ponadto tlen powstający w trakcie fotosyntezy jest niezbędny dla zdecydowanej większości organizmów. Jest to więc proces kluczowy dla istnienia życia na Ziemi.

3 Skraplanie powietrza to przejście wszystkich związków z powietrza (tlen, azot, para wodna, argon itd.) ze stanu gazowego w ciekły.Przemiana ze stanu gazowego w ciekły.Dokonał tego Zygmunt Florenty Wróblewski.

4 Najlżejszy składnik powietrza, to wodór. Wykazuje on charakter chemiczny, jest niemetalem. 5. W procesie fotosyntezy tlen pełni funkcję .

5.Czad to potoczna nazwa tlenku węgla(II). Tlenek węgla(IV) można wykryć za pomocą wody wapiennej. Oziębiony do temperatury –78°C tlenek węgla(IV) ulega resublimacji.

6Gazowy produkt reakcji kwasu z sodą to tlenek węgla(IV). Jest to substancja bezbarwna, bezwonna, ma gęstość większą od gęstości powietrza, nie pali się i nie podtrzymuje palenia.

7Smog to zjawisko typowe nie tylko dla dużych aglomeracji i okręgów przemysłowych, ale także i mniejszych miast. Ze względu na jego skład, wyróżnia się dwa główne rodzaje smogu – smog kwaśny określany także mianem smogu londyńskiego oraz smog fotochemiczny Los Angeles

8Ozonosfera (warstwa ozonowa, powłoka ozonowa) – warstwa zwiększonej koncentracji ozonu w stratosferze. ... Ozonosfera jest warstwą ochronną bardzo ważną dla życia na Ziemi. Chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, które jest szkodliwe dla organizmów żywych.

9. opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6[1][2] czyli kwasowym. Zawierają kwasy wytworzone w reakcji wody z pochłoniętymi z powietrza gazami, takimi jak dwutlenek siarki[1][2], trójtlenek siarki[3][2], tlenki azotu[1][2], siarkowodór[1][2], dwutlenek węgla[1], chlorowodór[2], wyemitowanymi do atmosfery w procesach spalania paliw, produkcji przemysłowej, wybuchów wulkanów, wyładowań atmosferycznych i innych czynników naturalnych

10Rozwiązanie systemowe i projekty związane ze wszystkimi obszarami gospodarki są niezbędne, aby rozwijać gospodarkę niskoemisyjną i by środowisko wokół nas był czystsze.

Wyjaśnienie: