Rozwiązane

poprosze o 3 zadanka daje naj

1 Szklanka soku i porcja naleśników kosztują razem 18 zł, przy czym naleśniki są o 4 zł droższe od soku. Ile kosztuje szklanka soku?


2 Spodenki i koszulka kosztują razem 150 zł. Gdyby spodenki podrożały o 33 zł kosztowałyby
dwukrotnie więcej niż koszulka. Ile kosztuje koszulka

3 Rozwiąż równanie 9x − 1 + 2x = 65



Odpowiedź :

zad 1

Sok i Naleśniki- 18 zł

Naleśniki- 4 razy droższe

18/5= 3,6         3,6*4= 14,4             naleśniki kosztują 14zł i 4 gr

18-14,4= 3,6 zł                                sok kosztuje 3 zł i 60 groszy

zad 2

Spodenki i koszulka- 150zł

podrożały o 33 zł dwa razy koszulka

150+33= 183   183/2=91,5         Koszulka kosztuje 91 zł i 50 gr

150-91,5= 58,5                          Spodenki kosztują 58 zł i 5 gr

zad3

9x -1 + 2x = 65 11x - 1 =65

Koniec daj naj pls pa

Odpowiedź:

1.

sok+naleśniki- 18zł

sok- x                                     7zł

naleśniki- x+4                        11zł

18= x+x+4

2x=14

x=7 zł

2.

spodenki + koszulka - 150zł

cena spodenek- x                  89 zł

cena koszulki- 150-x              61 zł

x+33= 2(150-x)

x+ 33= 300 -2x

3x= 267

x=89

3.

9x − 1 + 2x = 65

11x= 66

x=6