Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, która przypomina o przyjeździe Jezusa do Jerozolimy. Było on witany przez wszystkich przy pomocy gałązek palmowych. Na ich pamiątkę przychodzimy teraz do kościoła i święcimy specjalne ozdobne palemki.
Wielki Poniedziałek - Jerozolima przygotowywała się do świąt. Jezus przeklął drzewo figowe, które natychmiast uschło. Wydarzenie to interpretowane jest jako cud-kara.
Wielki Wtorek - Jezus wygłaszał mowę o końcu świata. Wyróżnił również ubogą wdowę, która złożyła skromną ofiarę do skarbony mówiąc: 'Ta wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich'. Tego też dnia zapowiedział zdradę Judasza.
Wielka Środa - nazywana jest również dniem Judasza. To właśnie wtedy zdecydował o wydaniu Jezusa. W kościele odczytuje się ewangelię Mateusza, który opowiada o tym zdarzeniu.
Wielki Czartek - To czas, który Jezus spędzał w gronie najbliższych. Wtedy też miejsce miała słynna Ostatnia Wieczerza, którą spożywać miał ze swoimi uczniami.
Wielki Piątek - Jezus został aresztowany z nocy z czwartku na piątek. Wtedy też odbyło się jego przesłuchanie i decyzja o uśmierceniu. W kościele nie odprawiamy tego dnia mszy, a obrzędy kończy procesja z Najświętszym Sakramentem do kaplicy Grobu Pańskiego. Na pamiątkę ukrzyżowania Chrystusa odprawia się przez miesiąc poprzedzający Wielkanoc tak zwane Drogi Krzyżowe.
Wielka Sobota - to w kościele czas oczekiwania, święcenia darów i trwania przy grocie chrystusowej. Starożytna katecheza głosi, że tego dnia Jezus zstąpił do otchłani, z której wyprowadził pierwszego człowieka - Adama.
Wielkanoc - To dzień zmartwychwstania Jezusa, który objawił się kobietom i swoim uczniom.
Wyjaśnienie: