Rozwiązane

Zadanie 6.(3p)
Jabłka kosztują x złotych za kilogram. Gruszki są dwa razy tańsze. Mama kupita 60dag jabłek i
20dag gruszek. Za te zakupy zapłaciła banknotem 50zł. Zapisz w jak najprostszej postaci, ile
reszty otrzymała.
I
ZAPISZ OBLICZENIA I PODAJ ODPOWIEDŹ



Odpowiedź :

Odpowiedź:

x - koszt jabłek za kg

x : 2 - koszt gruszek za kg

Mama - kupiła 60 dag jabłek i 20 dag gruszek

60 -------------------- x

20 -------------------- x : 2    (liczymy na krzyż)

60x : 2 + 20x = 30x + 20x = 50x

Odp. Mam nie otrzymała reszty. lub Odp. Mama otrzymała 0 zł reszty.

Liczę, że pomogłam <3