Szocik252
Rozwiązane

Na podstawie posiadanych wiadomości dotyczących budowy układu pokarmowego odpowiedz na pytania:

Zbudowane są z nich białka.

Ile aminokwasów występuje w świecie organizmów żywych?

Wymień witaminy rozpuszczalne w tłuszczu.

Z czego są zbudowane tłuszcze?

Jakie białka nazywamy białkami pełnowartościowymi?



Składnik którego niedobór może wywołać krzywicę u dzieci.

Składnik bez którego krew nie będzie krzepła.

Składnik który wpływa na twardość i wytrzymałość kości i zębów.

Odcinek łączący gardło z żołądkiem

Odcinek przewodu pokarmowego w którym rozpoczyna się trawienie białek.

Odcinek przewodu pokarmowego w którym rozpoczyna się trawienie cukrów.

Odcinek przewodu pokarmowego w którym rozpoczyna się trawienie tłuszczów.

W tym odcinku pokarm jest rozdrabniany zmiękczany i wstępnie trawiony.

Jaka jest rola kwasu solnego znajdującego się w żołądku?

-

-

Pierwszy odcinek jelita cienkiego do którego uchodzi przewód z trzustki i wątroby.

Amylaza to enzym trawienny który działa na –

Lipaza działa w ………………………………………….. rozkłada tłuszcze.

Mleczko pokarmowe składa się z:



Najszersza część przewodu pokarmowego w którym znajduje się sok z kwasem solnym.

W jelicie grubym powstają witaminy:

W tej części formowany jest kał z niestrawionych resztek pokarmowych

Gruczoły związane z przewodem pokarmowym to:

Narząd znajdujący się w jamie ustnej odpowiadający za wyczuwanie smaku to:

Narząd w którym powstaje żółć to:

Żółć gromadzona jest w :

Ma około 6 metrów długości

Ma około 1,5 metra długości

Narząd, który wytwarza sok trzustkowy w którym znajdują się enzymy trawienne( lipaza, amylaza trzustkowa i trypsyna) to:

Sok trzustkowy jest kierowany do :

Rozbijanie dużych kropli tłuszczu na mniejsze pod wpływem żółci to:

Narząd w którym neutralizowane są szkodliwe związki np. alkohol, leki, toksyny to:

Odcinek pomiędzy jamą ustną a przełykiem

Zwiększają powierzchnię wchłaniania substancji odżywczych znajdują się w jelicie cienkim, dzięki nim wchłaniamy strawione resztki pokarmu.-

Gruczoły związane z jamą ustną

Gruczoły związane z dwunastnicą

Dorosły człowiek ma ……… zęby. Mleczaków jest ….... .

Zęby służące do odcinania kęsów pokarmu to;

Zęby służące do rozdrabniania i miażdżenia pokarmu to :
NA TERAZ SZYBKO DAJE NAJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Odpowiedź :

1. Aminokwasy naturalne

W skład białek wszystkich organizmów żywych wchodzi głównie 20 aminokwasów, będących α-aminokwasami zawierającymi asymetryczny atom węgla o konfiguracji L (poza achiralną glicyną), a także niewielkie ilości wielu innych, w większości będących pochodnymi aminokwasów podstawowych.

2.Są zaledwie cztery witaminy rozpuszczalne w tłuszczu – A, D, E, K. Mogą one kumulować się w organizmie, najczęściej odkładają się w tkance tłuszczowej i wątrobie.

3.Lipidy, potocznie określane jako „tłuszcze” składają się z atomów węgla, wodoru i tlenu, mogą również zawierać w swym składzie takie pierwiastki jak fosfor czy azot.

4.Do aminokwasów egzogennych należą: leucyna, izoleucyna, walina, treonina, metionina, fenyloalanina, tryptofan i lizyna oraz w przypadku dzieci dodatkowo histydyna. Białko zawierające aminokwasy egzogenne w proporcjach niezbędnych dla organizmu ludzkiego, nazywamy białkiem pełnowartościowym.

5.Krzywica (z gr. Rachitis, ραχίτις – dosłownie zapalenie kręgosłupa), zwana również angielską chorobą – choroba występująca u dzieci, najczęściej pomiędzy 2 miesiącem a 3 rokiem życia dziecka, związana z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej, spowodowana najczęściej niedoborem witaminy D.

6. osocze.

7.Wapń

8.Przełyk

9.Trawienie białek rozpoczyna się w żołądku człowieka, gdzie pepsyna doprowadza do rozerwania wiązań peptydowych. Enzym ten wydzielany jest z komórek ścian żołądka jako nieaktywna forma (pepsynogen), która ulega aktywacji dzięki odpowiednio niskiemu pH żołądka.

10.Trawienie cukrów rozpoczyna się w żoładku. Polega na stopniowym ich rozkładzie do uzyskania wolnych aminokwasów, które są dobrze rozpuszczalne i łatwo sie wchłaniają. Gruczoły znajdujące sie w ścianach żołądka wydzielaja enzym- pepsyne.

11.Jelito cienkie

12.układ pokarmowy.

13.szczęka

14.Kwas solny

15.Końcowy odcinek żołądka nazywany jest odźwiernikiem, który przechodzi w dwunastnicę – pierwszy odcinek jelita cienkiego. To właśnie tutaj zachodzi najbardziej intensywne wchłanianie pokarmów. To również tutaj swoje ujście ma brodawka Vatera, do której przyłączają się przewody pochodzące z trzustki oraz wątroby.

16.Amylazy (enzymy amylolityczne) – powodują rozpad wiązań glikozydowych w węglowodanach. Lipazy (enzymy lipolityczne) – powodują hydrolizę wiązań estrowych w tłuszczach. Dzięki żółci ich działanie jest skuteczniejsze.

17Lipaza działa w ………………………………………….. rozkłada tłuszcze.

18.Mleczko pokarmowe – końcowy produkt działania enzymów trawiennych. Zawiera ono wodną mieszaninę jednocukrów, kwasów tłuszczowych, aminokwasów, nukleotydów oraz substancji mineralnych. W jelicie grubym mleczko pokarmowe jest formowane w stolec.

19.ołądek stanowi najszerszą część przewodu pokarmowego o workowatym kształcie. Łączy przełyk z jelitem cienkim.

20.20.B1, B2, B12, PP i K

21.Jelito grube (łac. intestinum crassum) to ostatni odcinek układu pokarmowego. W tym miejscu niestrawione resztki pokarmu formowane są w kał, po czym zostają usuwane na zewnątrz.\

22.W skład układu pokarmowego człowieka wchodzą również trzy gruczoły: ślinianki, trzustka i wątroba. Ślinianki wytwarzają ślinę wspierającą proces wstępnego trawienia, która posiada również właściwości bakteriobójcze. Wątroba produkuje żółć, która jest niezbędna dla trawienia tłuszczy.

23.Za odbiór bodźców chemicznych odpowiadają narządy węchu i smaku. Zmysł węchu stanowią komórki zmysłowe w nabłonku węchowym jamy nosowej. Głównym narządem smaku jest język, na powierzchni którego występują komórki smakowe. Narządy zmysłów smaku i powonienia współpracują ze sobą w odczuwaniu smaku spożywanych potraw.

24.Żółć (łac. bilis lub fel, gr. chole) – płynna wydzielina wątroby kręgowców uczestnicząca w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów.

25.układ pok człowieka