Odpowiedź :
Odpowiedź:
Widząc nieprzytomną osobę upewniamy się że nasze bezpieczeństwo nie jest zagrożone, następnie podchodzimy do poszkodowanej osoby łapiemy ją za barki i lekko potrząsamy głośno pytając czy nas słyszy.
-Jeśli osoba reaguje układamy ją w pozycji bocznej bezpiecznej i wzywamy pogotowie. Do czasu przyjazdu karetki monitorujemy stan poszkodowanego.
-Jeśli osoba nie reaguje sprawdzamy oddech (kładziemy rękę na czole drugą lekko odchylamy głowę w tył) nachylamy się policzkiem do twarzy poszkodowanego obserwując klatkę piersiową przez 10 sekund.
-Jeśli w tym czasie wyczujemy oddech lub zobaczymy że klatka piersiowa uniosła się więcej niż 3 razy układamy osobę w pozycji bocznej bezpoiecznej, wzywamy pogotowie i monitorujemy stan poszkodowanego.
-Jeśli osoba nie oddycha lub ilość oddechów była mniejsza niż 3 wzywamy pogotowie i przstępujemy do RKO (Rescytacji Krążeniowo Oddechowej). W czasie wykonywania RKO klatka piersiowa musi być osdłonięta, wykonujemy 30 uciśnięć klatki piersiowej w tępie 100-120 na minutę i o głębokości 5-6cm, następnie 2 wdechy (0,5-0,7l) jeden wdech powinien trawać 1 sekundę. Jeśli nie znamy poszkodowanego nie musimy robić wdechów ratunkowych jeśli nie mamy przy sobie ustnika. Po każdej serii sprawdzamy czy czynności życiowe poszkodowanego powróciły.
-Jeśli powróciły układamy go w pozycji bocznej bezpiecznej i monitorujemy jego stan do przyjazdu karetki.
-Jeśli nie powróciły kontynuujemy wykonywanie RKO do przyjazdu karetki, powrotu czynności życiowych poszkodowanego lub opadnięcia z sił.
Mam nadzieję że pomogłam