Napisz zdolności Stanisława Augusta Poniatowskiego chodzi tu między innymi o takie jak na przykład: atakował zamiast bla bla (mają być 3 oraz wmiarę dłuższe ale nie jakoś bardzo i daje naj z polubieniem oraz ocena 5 gwiazdek) :)​



Odpowiedź :

Stanisław August Poniatowski oraz popierające go stronnictwo mieli wielkie plany przebudowy Rzeczypospolitej. W 1765 roku król założył Szkołę Rycerską kształcącą synów szlacheckich.

W 1773 roku powołano Komisję Edukacji Narodowej, zakładano nowe szkoły z nowoczesnym programem nauczania obejmującym przedmioty ścisłe i języki nowożytne.

Król nie szczędził wydatków na kulturę, sponsorując działalność malarzy, pisarzy i architektów. Monarcha zasłynął jako mecenas sztuki, chętnie otaczający się artystami. Na jego dworze przebywali cenieni i znani w Europie włoscy malarze: Bernardo Bellotto zwany Canalettem oraz Marcello Bacciarelli.

Artystów, literatów i poetów gościł u siebie na słynnych obiadach czwartkowych.

Z jego inicjatywy otwarto w Warszawie Teatr Narodowy. Znaczący wkład w rozwój polskiego teatru miał Wojciech Bogusławski. W repertuarze Teatru Narodowego znajdowały się działa m.in. Franciszka Zabłockiego oraz Juliana Ursyna Niemcewicza.

W czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego nastąpił rozwój prasy, wzorowanej na publikacjach ukazujących się w Europie Zachodniej. Do najważniejszych polskich pism należał wydawany z inicjatywy króla "Monitor", jego redaktorami zostali Ignacy Krasicki i Franciszek Bohomolec.

2. Decyzję o przystąpieniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej oceniam krytycznie. Pokazał on że jest bardzo czuły na naciski. W tym czasie wojsko rosyjskie pomimo zwycięstw malało "w oczach". Była szansa zatrzymania agresora i wykorzystania neutralności Prus do obrony własnego terytorium. Niestety król Polski został nakłoniony do przystąpienia do zdrajców przeciwnych konstytucji 3 maja, co równało się z zaprzestaniem walk przez wojsko polskie.

3 Lekceważąca,

na początku zaoferował powstańcom swoje doświadczenie, wsparcie i lojalność. Spotkał się z odmową po czym ,że tak się wyrażę zaczął strzelać fochy. Kiedy powstańcy chcieli wystosować oficjalny list do króla Hiszpani z prośbą o pomoc, Stanisław odmówił wydania pieczęci, bez której list był nieważny. Dodatkowo nie chciał pożyczyć Kościuszce map robionych na zamówienie. Powszechnie wiadome jak cenne są dla wojska mapy. Niewykluczone, że Polacy nie walczyli dłużej przez króla.

W dokładnie 31 rocznice od koronacji króla gdy Rosjanie weszli do Warszawy, król dokonał abdykacji czyli oddał koronę bez walki.

Po śmierci Carycy Katarzyny, jej syn zaprosił Stanisława do Petersburga żeby żył sobię wygodnie blisko twierdzy w której więziono wielu powstańców m.in. Kościuszko i Niemcewice

4.Po upadku powstania król Stanisław August Poniatowski opuścił Warszawę i udał się w asyście 120 dragonów rosyjskich do Grodna pod opiekę i nadzór namiestnika rosyjskiego, po czym abdykował na rzecz Rosji[ 25 listopada 1795 (w dniu imienin Katarzyny II) i w 31 rocznicę swojej koronacji. Otrzymywał od carycy stałą pensję. Zmarł tam 12 lutego 1798 nagłą śmiercią po wypiciu zawartości filiżanki. W chwili śmierci był bardzo zadłużony. Został pochowany w Kościele św. Katarzyny Petersburgu, gdzie jego sarkofag znajdował się do czasu zamknięcia świątyni w 1938. Wówczas przekazany został przez władze sowieckie Polsce i pochowany w tajemnicy w lipcu tego samego roku w krypcie kaplicy Św.Trójcy w rodzinnym Wołczynie. Ostatni jego symboliczny pogrzeb nastąpił 14 lutego 1995 w archikatedrze św. Jana w Warszawie.