Odpowiedź:
1.
pomarańcze 3x
jabłka x
2*3x+4x=27
6x+4x=27
10x=27/:10
x=2,7
ODP . Kilogram jabłek kosztuje 2,70 zł
2.
AB x-5
BC x
AC 2(x-5)=2x-10
x-5+x+2x-10=21
4x=21+15
4x=36/:4
x=9 cm
AB⇒4 cm
BC⇒9 cm
AC⇒8 cm
ODP. Bok AC ma długość 8 cm
3
mama x
Ola y
x-3=5(y-3)
[tex]\left \{ {{x+y=42} \atop {x-3=5(y-3)}} \right.[/tex]
[tex]\left \{ {{x+y=42} \atop {x-3=5y-15}} \right.[/tex]
[tex]\left \{ {{x+y=42} \atop {x-5y=-12/*(-1)}} \right.[/tex]
[tex]\left \{ {{x+y=42} \atop {-x+5y=12}} \right.[/tex]
===============
6y=54/:6
y=9
x+9=42
x=42-9
x=33
ODP. Ola ma 9 lat
4
x-20%x=80%x=0,8x
0,8x+10%*0,8x=0,8x+0,1*0,8x=0,8+0,08x=0,88x
0,88x=132/:0,88
x=150
ODP. Cena kurtki we wrześniu wynosiła 150 zł
Szczegółowe wyjaśnienie: