Odpowiedź :
Odpowiedź:
Pod koniec 1918r na terytorium zaboru pruskiego nadal funkcjonowała administracja zaborcy i stacjonowały wojska niemieckie. W listopadzie 1918r w Wielkopolsce tworzyły się Rady Ludowe. W ich skład wchodzili głównie narodowi demokraci. Niemiecka administracja tolerowała Rady, gdyż ich oficialnym celem była ochrona ładu i porządku publicznego. Tworzono oddziały zbrojne. Działalnością Rad kierowała Naczelna Rada Ludowa w Poznaniu. 26 grudnia stolicę Wielkopolski odwiedził Ignacy Jan Paderewski. Demonstracja na cześć gościa przeobraziła się w powstanie zbrojne.
Powstańcy opanowali Poznań, a walki przeniosły się w inne miejsce. W połowie stycznia 1919r niemal cała Wielkopolska była wolna, walki przerwano 16 lutego 1919 roku. Władzę na wyzwolonym terenie przejęła Naczelna Rada Ludowa. Decydujące znaczenie dla losów zaboru pruskiego miały decyzje konferencji pokojowej, której obrady rozpoczęły się w styczniu 1919r w Paryżu. Podpisany 28 czerwca 1919 roku w Wersalu traktat pokojowy z Niemcami przyznawał Polsce Wielkopolskę ( bez Wschowy, Babimostu, Miedzyrzecza i Skwierzyny oraz część Pomorza Gdańskiego z pasem
wybrzeża morskiego o długości 70 kilometrów. O przynależności Górnego Śląska, Warmii i Mazur miały zadecydować plebiscyty. Plebiscyty na Warmii i Mazurach zakończyły się druzgocącą klęską. Było to spowodowane m.in walką z rosja radziecką jak i słabym zaangażowaniem państwa Polskiego w kampanie jak i zastraszenie ludności przez nacjonalistyczne bojówki. Na górnym Śląsku próby zastraszenia ludności kończyły się powstaniami zbrojnymi. I powstanie 16 - 24 sierpnia 1919r zostało szybko stłumione, drugie które wybuchło w nocy z 19/20 - 25 sierpnia 1920r przyniosło częściowy sukces gdyż walki zostały przerwane w zamian za wycofanie policji niemieckiej i zastąpienie jej policją plebiscytową ( mieszana względem narodowościowym ).
Niestety nawet te powstania nie przyniosły pańswtu Polskiemu zwycięstwa w plebiscycie które zakończyło się porażka, lecz w obawie o niekorzystną decyzję komisji plebiscytowej wybuchło III powstanie Śląskie 2/3 maja - 5 lipca 1921. W jego trakcie powstańcy opanowali obszar prawie do Linii po czym nastąpił kontratak niemiecki, ustabilizowanie frontu i zawieszenie broni. Rząd polski ponownie nie poparł zdecydowanie powstania.W 1922 r. podpisano w Genewie konwencję w sprawie Śląska, według której obszar przyznany Polsce powiększony został do ok. 1/3 spornego terytorium. Konwencja była korzystna dla Polski jeśli chodzi o istniejące na nim obiekty przemysłowe. Polsce przypadło 50% hutnictwa i 76% kopalń węgla.
Myśle że pomogłam przyznaje się żę troche zskopiowałam odwikipedi ❤️