Odpowiedź :
Trójlojalizm, postawa polityczna dużej części klas posiadających w Polsce po upadku powstania styczniowego 1863-1864, wyrażająca się w podporządkowaniu władzom trzech (stąd nazwa) państw zaborczych. Zwolennicy trójlojalizmu wyrzekali się dążeń niepodległościowych, prowadząc co najwyżej walkę o utrzymanie tożsamości narodowej i autonomii gospodarczej w ramach państwa zaborczego.
endecja. 1. «prawicowe stronnictwo polityczne powstałe w Polsce na przełomie XIX i XX w., istniejące do II wojny światowej». 2. «każda partia o podobnym programie». • endecki • endek.
Branka (kobieta) Ten artykuł dotyczy kobiety uprowadzanej siłą w celu zamążpójścia. Zobacz też: Branka (pobór). Branka ( łac. Raptus puellae "porwanie dziewicy") – słowo branka pierwotnie oznaczało kobietę uprowadzoną siłą w celu zamążpójścia. Był to zwyczaj popularny w starożytnej Grecji, a później w imperium osmańskim.
Uwłaszczenie chłopów na ziemiach polskich – nadanie chłopom prawa własności do posiadanej przez nich ziemi, połączone ze zniesieniem obciążeń feudalnych, tj. poddaństwa, pańszczyzny , czynszu, darmoch itp. Na ziemiach polskich uwłaszczenie przeprowadzono: w Galicji w 1848, w Królestwie Polskim w 1864 i w zaborze pruskim w latach 1808–1872.
Kulturkampf (niem. walka kulturowa) – nazwa określająca wydarzenia w Cesarstwie Niemieckim z lat 1871–1878, kiedy to kanclerz Otto von Bismarck usiłował doprowadzić do ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego w państwie. Za autora pojęcia uważa się niemieckiego naukowca i polityka liberalnego, Rudolfa Virchowa, który użył go podczas przemowy w niższej izbie Pruskiego Sejm…