Władzę wykonawczą w Polsce oprócz prezydenta przede wszystkim sprawuje rząd, czyli inaczej Rada Ministrów. Jej pracami kieruje Prezes Rady Ministrów, czyli premier, którym obecnie jest Mateusz Morawiecki.
Jest on wyznaczany przez Prezydenta RP i pochodzi najczęściej z partii, która zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, czyli w tym wypadku pochodzi z partii PiS.
Premier wskazuje swoich współpracowników, czyli ministrów, którzy stoją na czele poszczególnych Ministerstw zarządzających określonymi dziedzinami funkcjonowania państwa. Członkowie RM odpowiadają za swoją działalność przed sejmem. Może on uchwalić tzw. wotum nieufności dla poszczególnego ministra lub nawet dla całego rządu i wtedy musi on poddać się do dymisji. Sejm musi wskazać nową osobę na stanowisko premiera, jeżeli tego nie zrobi kandydata wskazuje prezydent jeżeli ta osoba nie uzyska poparcia posłów prezydent zarządza nowe wybory do parlamentu i skraca kadencję sejmu. Rząd zajmuje się prowadzeniem polityki gospodarczej i pojednaniem państwa oraz nadzoruje działalność gospodarczą. Najważniejsze jego uprawnienia to: inicjatywa ustawodawcza i wprowadzanie w życie tych już uchwalonych poprzez wydawaniem pieniędzy. Sporządza projekt planu finansowego państwa czyli budżet państwa, czuwa nad naszym bezpieczeństwem, polityką społeczną i ustawami oraz prowadzi politykę gospodarczą i pojednanie państwa. W sprawach związanych z dyplomacją i wojskiem RM współpracuje z prezydentem. Dlatego wprowadzono tzw. zasadę kontrasygnaty, polegającą na tym, że część aktów prawnych wydawanych przez prezydenta zaczyna obowiązywać dopiero wówczas, gdy zostanie zaakceptowana i podpisana przez premiera. Prezydent nie odpowiada za skutki tych aktów przed sądami powrzechnymi ani przed parlamentem, ponieważ o kierunku polityki państwa decyduje premier.