Plisss szybko daje naj

Zadanie 1. (5pkt.) Na podstawie tekstu źródłowego wyjaśnij:

a) W jakim państwie mogło dojść do powstania tego dokumentu.

b) Przedstawiciele jakiej instytucji mogli być autorami tego dokumentu – podaj jeden przykład z tekstu, który na to wskazuje.

c) Jak funkcjonował i jak nazywał się ustrój, który ten dokument wprowadzał w życie.


Tekst źródłowy nr 1

Lordowie duchowni i świeccy oraz gminy (…), zgromadzeni jako pełne i wolne przedstawicielstwo tego narodu, (…) deklarują:

[1] że rzekoma władza (…) wykonywania praw na mocy władzy królewskiej bez zgody parlamentu jest bezprawna; (…)

[4] że ściąganie pieniędzy dla lub na użytek korony (…) bez zgody parlamentu (…) jest bez-prawne; (…)

[8] że wybory członków parlamentu powinny być wolne; (…)

[13] że w celu wyrównania wszystkich krzywd i (…) ochrony praw często winien być zwoływany parlament.

Deklaracja praw, 1689 r.



Zadanie 2. ( 6pkt.) Własnymi słowami w jednym zdaniu napisz, jakie są przesłania tekstu nr 2 oraz nr 3. Co ich autorzy chcieli przekazać odbiorcom? Następnie wskaż jedno podobieństwo w ich wymowie, a na koniec podaj co najmniej jedną różnicę, którą dostrzegasz między tymi tekstami. Wyjaśnij w jakiej epoce żyli autorzy tych tekstów.


Tekst źródłowy nr 2

Załóżmy zatem, że umysł jest, jak się to mówi, czystą kartą, niezapisaną żadnymi znakami, że nie ma on idei; jak się dochodzi do tego, że je zdobywa? […] Skąd bierze się w umyśle cały materiał dla rozumu i wiedzy. Odpowiadam na to jednym słowem: z doświadczenia: na nim oparta jest cała nasza wiedza. […] Jest tedy rzeczą wielkiej wagi, aby mieć jak największe staranie o to, iżby umiejętnie kierować rozumem w poszukiwaniu wiedzy i wydawaniu sądów.

John Locke, Rozważania dotyczące rozumu ludzkiego


Tekst źródłowy nr 3

Oświecenie jest wyjściem człowieka z jego samozawinionego niemowlęctwa. Niemowlęctwo jest to niemożność posługiwania się swym rozumem, bez przewodnictwa drugich. […] Sapere aude! Miej odwagę posługiwania się własnym rozumem! Oto hasło Oświecenia.

Immanuel Kant, Co to jest oświecenie?



Zadanie 3. (6 pkt.) Na poniższej mapie kolorem zielonym oznaczono jedno z ważniejszych państw europejskich w XVIII wieku. Podaj nazwę tego państwa, ustrój jaki w nim panował oraz imię władcy za którego panowania osiągnęło ono w tamtym czasie szczyt swojej potęgi. Podaj trzy reformy tego władcy zgodne z duchem epoki, w której żył.

PLISSS SZYBKO



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zadanie 1.

a) Do podpisania deklaracji Praw doszło w 1689 roku w Anglii.

b) Autorzy dokumentu jak deklarują się w tekście są duchownymi, lordami i społeczeństwem wolnego narodu Anglii i mówi o tym cytat; "Lordowie duchowni i świeccy oraz gminy (…), zgromadzeni jako pełne i wolne przedstawicielstwo tego narodu".

c) Dokument który przedstawiono wprowadza pierwszy na świecie ustrój monarchii parlamentarnej, przed podpisaniem deklaracji praw w Anglii istniał ustrój monarchii absolutnej.

Zadanie 2.

Autorzy chcieli przekazać odbiorcom że każda władza potrzebuje swojej grupy ludzi która pomoże królowi dzięki ich wspólnej wiedzy podejmować decyzję by móc kierować ludem, który sam sobie nie poradzi. Podobieństwo widzimy przy obu tekstach kiedy autorzy wspominają o rozumie, w tekście drugim mówią o rozumie jako doświadczeniu, w tekście trzecim dodają jeszcze że rozum to nie tylko doświadczenie ale też wykorzystywanie rozumu do władzy i przewodnictwa drugich (chodziło o przewodnictwo narodu). Różnica pomiędzy oba tekstami jest taka że pierwszy opowiada o zdobywaniu doświadczenia, drugi mówi o wykorzystywaniu go. Autorzy tych tekstów żyli najpewniej w epoce dynastii Stuartów w Anglii czyli XVII oraz XVIII wiek.

Zadanie 3.

Nie mam mapy podanej w zadaniu więc nie rozwiąże go.

Wyjaśnienie: