Odpowiedź :
Odpowiedź:
3kg---18zł
1kg---6zł
6zł----75%
x------100%
x=8zł
Odp: 1kg truskawek kosztował 8zł.
Szczegółowe wyjaśnienie:
x → cena truskawek przed obniżką (za 1 kg)
18 zł : 3 kg = 6 zł → cena truskawek przed obniżką (za 1 kg)
1/4 ze 100%, to 25%, więc → 100% - 25% = 75%
Układamy równanie:
100% → x
75% → 6 zł
Metodą na ,,krzyż'':
[tex]x = \frac{100 \ * \ 6}{75} = \frac{600}{75} = 8[/tex]
Odp. Kilogram truskawek przed obniżeniem ceny kosztował 8 zł.