1. Na czym polegał kryzys gospodarczy, społeczny i polityczny w ZSRR w latach 80. i 90. XX wieku.

2. Czy wojna w Afganistanie rozpoczęta przez ZSRR w 1979 roku miała wpływ na pozycję międzynarodową ZSRR?

3. Jakie elementy obejmowała próba reform I sekretarza KPZR Michaiła Gorbaczowa
w połowie lat 80. i jakie były ich skutki dla ZSRR i bloku wschodniego?

4. Jakie wydarzenia są określane, jako jesień ludów 1989 roku?

5. Kiedy doszło do zjednoczenia Niemiec?

6. W którym roku rozpadł się ZSRR?
na jutro mam
PS. Brainly to nie są pytania z testu jak coś. :)



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Wielki kryzys  – największy kryzys gospodarczy w historii kapitalizmu, który miał miejsce w latach 1929–1933 i objął praktycznie wszystkie kraje (oprócz ZSRR) oraz praktycznie wszystkie dziedziny gospodarki

2.Radziecka interwencja w Afganistanie (wojna domowa w Afganistanie, wojna afgańska) – dziewięcioletnia wojna Związku Radzieckiego wspierającego rząd afgański, przeciw partyzantce mudżahedinów wspieranej przez USA, toczona na terytorium Afganistanu. ZSRR chciał umocnić i utrzymać u władzy rząd w sąsiadującym Afganistanie. Interwencja została uruchomiona w momencie, gdy zaistniały warunki sprzyjające do przejęcia pełnej sowieckiej kontroli nad Afganistanem. Jeden z najbardziej krwawych konfliktów XX wieku. Trwała od 25 grudnia 1979 do 15 lutego 1989 roku. Jest zaliczana do pośredniej formy „wojen zastępczych”.

3.Pieriestrojka – określenie procesu przekształceń systemu komunistycznego ZSRR w okresie 1985–1991.

Obejmowała ona zmiany strukturalno-funkcjonalne w systemie społecznym, ekonomicznym i politycznym ZSRR, których ostateczną konsekwencją był upadek systemu mono partyjnego, utrata przez ZSRR dominacji w Europie Środkowej i Wschodniej, rozpad ZSRR i powstanie Federacji Rosyjskiej.

4. Początkiem Jesieni Ludów stały się rozmowy rządu z opozycją w Polsce podczas obrad Okrągłego Stołu, które rozpoczęły się 6 lutego, a zakończyły 5 kwietnia 1989 roku. Uzgodniono wówczas przeprowadzenie częściowo wolnych wyborów 4 czerwca. W ich wyniku urząd premiera objął działacz opozycji Tadeusz Mazowiecki.

5. Zjednoczenie Niemiec stało się faktem 3 października 1990 roku na mocy porozumienia zawartego 12 września podczas moskiewskiej konferencji dwa plus cztery. Układ ten podpisały obok NRD i RFN cztery dawne mocarstwa okupacyjne: Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

6. Rozpad ZSRR Rozpad ZSRR – proces rozpadu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zapoczątkowany ogłoszeniem suwerenności przez Estońską SRR 16 listopada 1988 i zakończony deklaracją o samorozwiązaniu ZSRR uchwaloną przez Radę Najwyższą ZSRR 26 grudnia 1991.