Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wioślak punktowany (Corixa punctata) jest wyjątkowym owadem. On muzykę tworzy pocierając prążkowanym penisem o wyrostki na podbrzuszu. Co więcej, dźwięki te brzmią niczym ptasi świergot i osiągają 105 db. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż wioślak mierzy zaledwie 2 cm a jest głośniejszy od dźwięku klaksonu samochodowego! I choć śpiewa pod wodą, słychać go z kilku kilometrów.
Scholtzi Micronecta, z gatunku wioślarzy, mierzący zaledwie 2mm i występuje w całej Europie. Według badań naukowców ten mały owad, w stosunku do wielkości ciała, jest najgłośniejszym stworzeniem na Ziemi. Okazało się, iż Scholtzi Micronecta emituje potężny dźwięk, osiągający 78,9 decybeli, porównywalny do przejeżdżającego pociągu towarowego. Wyniki obserwacji jego spektakularnych popisów artystycznych opublikowano w czasopiśmie „PLoS”. Osobnik ten gra pocierając penisem o odwłok. Fachowo określa się to strydulacją.
Turkuć podjadek to jeden z największych owadów w Polsce. Mierzy 6 cm długości, przy rozpiętości skrzydeł sięgającej do 4 cm. Wydaje on osobliwy dźwięk, przypominający rechotanie ropuchy zielonej, który rozchodzi się nawet na 1,5 km. Stworzenie to usłyszymy na polskich nizinach i w terenach górskich.
Cykady swoją muzyką upiększają większość świata kiedy, temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza. To nieodzowny symbol wakacji na Cykladach, w Turcji i w Południowej Europie. Swoim cykaniem zagłuszają toczące się wokół życie. „Pracują” jak zraszacze wody. Dźwięki sięgają często ponad 100 dB. Tłumnie siadają na drzewach, z wyłupiastymi oczami, grając, wpatrują się w niebo. Co ciekawe, cykady dzielą się na jednoroczne i okresowe, przy czym te drugie, to najdłużej żyjące owady na Ziemi.
Wyjaśnienie: