Ritta9
Rozwiązane

Odpowiedź na pytania
1. Wymień władców dynastii Wettinów na tronie polskim.
2. Opisz Sejm Niemy.
3. Kto był ostatnim królem Rzeczypospolitej, kiedy i dlaczego go wybrano.
4. Opisz Szkołę Rycerską.
5. Opisz I rozbiór Polski.
6. Opisz KEN
7 Kiedy uchwalono Konstytucję 3 maja , jakie zmiany wprowadzała konstytucja
8. Opisz II rozbiór Polski
9. Bitwa pod Racławicami.
10. Opisz III rozbiór Polski.
proszę to na jutro daje najj​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Z dynastii Wettinów pochodzili: August II zwany Mocny i August III.

2.  Sejm  z 1717 został nazwany niemym,  ponieważ podczas obrad nie zezwolono posłom i senatorom na zabieranie głosu.  Głos mogły zabierać tylko wyznaczone osoby.

August II podjął próbę wzmocnienia rządów w Rzeczypospolitej - zniesienia wolnej elekcji i liberum veto. Szlachta była temu przeciwna, dlatego zawiązała konfederację przeciwko królowi. August II w obawie przed utratą władzy, przystał na ugodę z konfederatami. Zawarto ją za pośrednictwem Rosji, która w celu wywarcia nacisku wprowadziła do Polski swoje wojska.

Porozumienie króla ze szlachtą zatwierdzono w 1717 roku na sejmie niemym.

 

3. Ostatnim królem Polski był Stanisław August Poniatowski. Miał poparcie szlachty. Został wybrany na króla Polski w 1764 roku.

4. Szkołę Rycerską założył król Stanisław August Poniatowski w Warszawie,    w 1765 roku. W szkole mieli uczyć się przyszli oficerowie i urzędnicy.

5. W 1772 roku Rosja, Prusy i Austria wykorzystały osłabienie Polski i one dążyły do rozbioru Polski. Zawarły między sobą traktat rozbiorowy w 1772 roku, który dzisiaj jest określany jako pierwszy rozbiór Polski.

6. Wówczas krytykowano szkoły za to, że są zbyt przywiązane do Kościoła, że uczą nieprzydatnych rzeczy i że utrwalają niechęć wobec innych narodowości.        

W 1773 roku sejm powołał Komisję Edukacji Narodowej. Przejęła ona prowadzenie szkół po zakonie jezuitów, zlikwidowanym przez papieża. Komisji podlegały odtąd wszystkie szkoły w kraju – od szkół parafialnych do uniwersytetów.

7. Konstytucję uchwalono 3 maja 1791 roku.

Posłowie będący zwolennikami reform dążyli do przebudowy ustroju    Rzeczypospolitej i w porozumieniu z królem opracowali projekt konstytucji. Został on przyjęty przez sejm 3 maja 1791 roku. Stąd nazwa Konstytucja 3 maja. Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie, po amerykańskiej.

Konstytucja Rzeczypospolitej zmieniała jej ustrój, bo znosiła wolną elekcję i liberum veto. Wprowadzała dziedziczność tronu, a także trójpodział władzy ( była władza ustawodawcza(sejm), wykonawcza ( król i Straż Praw, czyli rząd) oraz niezawisłe sądy.

8.  II rozbiór Polski – 1793 rok.

Sejm zebrał się w Grodnie. Uczestnicy byli zastraszeni, albo przekupieni przez państwa zaborcze, zatwierdzili drugi rozbiór Polski i znieśli większość reform Sejmu Wielkiego. Konstytucja 3 maja została unieważniona.

W rozbiorze brały udział Prusy i Rosja. Rosja zagarnęła wschodnią część Rzeczypospolitej - ziemie ukraińskie, białoruskie i Podole, a Prusy zajęły Wielkopolskę, część Mazowsza, Gdańsk i Toruń.

9. Bitwa pod Racławicami była 4 kwietnia 1794 r. Na czele powstania stał Tadeusz Kościuszko. W skład wojsk powstańczych oprócz zawodowych żołnierzy wchodziły też oddziały kosynierów - chłopów uzbrojonych w kosy z ostrzami osadzonymi do góry.

10.  Powstanie zakończyło się trzecim rozbiorem Polski. III rozbiór Polski – 1795 rok. Prusy zagarnęły część Mazowsza z Warszawą, A Austria zajęła pozostały obszar Mazowsza oraz terytorium między Pilicą a Bugiem. Natomiast Rosja zajęła Litwę, ziemie białoruskie, Polesie i Wołyń.

Wyjaśnienie:

Inne Pytanie