Odpowiedź :
Odpowiedź:Czas Akcji:
W powieści nie ma żadnej konkretnej informacji o czasie narracji. Pojawiają się jednak sygnały, na podstawie których da się mniej więcej ten czas określić. Oto np. babcia jednego z bohaterów, sanitariuszka z czasów powstania warszawskiego. W rozdziale piątym, „Skarb babci Lusi”, wnuczek oznajmia, że powinna mieć teraz prawie osiemdziesiąt lat. W czasie wybuchu powstania miała kilkanaście (rozdział 4.), mogła zatem urodzić się w latach 20. XX wieku. Zatem, prosty rachunek wskazuje na początek XXI wieku (książkę wydano w 2004 r.), tym bardziej, że Net w rozmowie z rodzicami mówi: „zresztą mamy dwudziesty pierwszy rok” (rozdział 6.). Wiadomo też na pewno, że bohaterowie są uczniami współczesnego gimnazjum warszawskiego. Można zatem z całą pewnością przyjąć, że czas akcji to przełom wieku XX i XXI wieku. Trzeba jednak pamiętać, że powieść Rafała Kosika jest z gatunku fantastyki naukowej, w związku z tym pozornie ma się wrażenie, że akcja dzieje się „tu i teraz”, we współczesnej, nowoczesnej Warszawie. Mamy jednak do czynienia (podobnie jak u Lema) z daleko wysuniętą w przyszłość rzeczywistością i zagrożeniami wynikającymi z rozwoju sztucznej inteligencji.
Miejsce Akcji:
Wszystkie wydarzenia mają miejsce w Warszawie – ulice i obiekty stolicy oraz pomieszczenia Gimnazjum im. prof. Stefana Kuszmińskiego. W czasie ferii zimowych uczniowie wyjeżdżają na obóz narciarski do Zakopanego. Wprawdzie akcja nie przenosi się w światy pozaziemskie, ale jest wzmianka o Marsie i możliwościach podróżowania międzyplanetarnego za pomocą Latalerza.
Bohaterowie:
Świat bohaterów jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Z jednej strony są to przedstawiciele świata ludzi (środowisko szkolne, naukowcy, rodziny głównych bohaterów, wojsko) oraz roboty, maszyny, androidy – słowem, istniejący równolegle i ingerujący w losy człowieka świat fantazji naukowej, m.in. pomagający trójce tytułowych bohaterów program komputerowy, „Manfred” oraz czołowy antybohater, „Morten” – program sztucznej inteligencji, okradający banki, ukrywający się pod mylącą nazwą „Gang Niewidzialnych Ludzi”.
Tytułowymi bohaterami powieści są uczniowie gimnazjum: szczupły, jasnowłosy Felix Polon (przez „x” na końcu, jak mawiał), wysoki i chudy jak tyczka Net Bielecki oraz rudowłosa Nika Mickiewicz. Obok tej trójki głównych bohaterów występują inni uczniowie, m.in.: rywalka Niki, Aurelia, podejrzliwy Lambert, zaprzyjaźniony z chłopcami Oskar, najwyższy w klasie Lucjan, Marcel i Ruben – postrach szkoły oraz nauczyciele gimnazjum, m.in.: dyrektor szkoły – Juliusz Stokrotka, nauczyciel biologii – Zenon Butler, nauczyciel fizyki – Antoni Czwartek, nauczyciel informatyki – Jerzy Wierszewski zwany „Eftepem”, polonistka – Jolanta Chaber (wychowawczyni klasy), matematyczka – Cecylia Bąk (sympatia dyrektora), historyk – pan „Cedynia” (to jego przezwisko). Bohaterami epizodycznymi, choć też ważnymi, są inni pracownicy szkoły: szkolna bibliotekarka – Michalina Małolepsza, zwana „Bukwą”, stróż nocny – pan Sylwester, szkolny lekarz – Stefan Jamnik, szkolna sprzątaczka – Aldona Pumpernikiel oraz wróżka, jasnowidz madame Josephine.
DAŁAM TU TAKIE NAJWAŻNIEJSZE RZECZY WIEM ŻE TEGO DUŻO...... ALE TO JEST WAŻNE JAK JEST ŹLE TO SORRY I MOGĄ BYĆ LITERÓWKI BO PISZE DOŚĆ SZYBKO ITP.
Wyjaśnienie: