Luniska
Rozwiązane

Kierując się kształtem figur odczytaj, jakie owoce dla Polski przyniosła śmierć Stanisława ze Szczepanowa i wypisz je.​



Kierując Się Kształtem Figur Odczytaj Jakie Owoce Dla Polski Przyniosła Śmierć Stanisława Ze Szczepanowa I Wypisz Je class=

Odpowiedź :

W tym zadaniu musimy postarać się dopasować puzzle z obrazka we właściwy sposób, aby uzyskać odpowiedzi na pytanie: „Jakie owoce dla Polski przyniosła śmierć Stanisława ze Szczepanowa”.

Owoce śmierci Stanisława ze Szczepanowa dla Polski:

  • Zjednoczenie narodu;
  • Nawrócenie króla;
  • Święty jest wzorem oddania życia za wiarę i naród.

Stanisław ze Szczepanowa (ur. ok. 1030 r., zm. 11.04.1079 r.)

Był duchownym, prezbiterem, biskupem krakowskim i męczennikiem. Wg dostępnych źródeł uczył się w szkole katedralnej w Gnieździe, a następnie we Francji lub w Belgii. Znany był ze swojej działalności misyjnej i kaznodziejskiej. Po śmierci biskupa krakowskiego Lamberta zgodnie z wolą zmarłego ks. Stanisław został ordynariuszem diecezji, a w roku 1072 został konsekrowany na biskupa. W czasie jego posługi na stanowisku biskupa krakowskiego do kraju przybyli legaci rzymscy, których zadaniem było kształtowanie polityki kościelnej i jej kontrola. Biskup udzielał również wsparcia powstającym klasztorom benedyktyńskim, upatrując w nich nadzieję na szerzenie ewangelizacji w ówczesnej Polsce. Dzięki jego działaniom w roku 1075 nastąpiła koronacja Bolesława Szczodrego. Wg kronik, w późniejszym czasie biskup Stanisław popadł w niełaskę u króla, który ukarał go obcięciem członków. Jedna z wersji historii na temat konfliktu mówi, że prawdopodobnie duchownemu nie podobało się postępowanie władcy względem poddanych oraz jego gorszący tryb życia, za co nieraz która upominał. Zgodnie z ówczesnym prawem kanonicznym, biskup nie mógł stawić się przed obliczem królewskiego sądu, który ostatecznie wydał na niego wyrok śmierci. Niektórzy historycy twierdzą jednak, że Stanisław zginął w wyniku zamachu na jego życie. Do dziś toczą się spory o to, co takiego wydarzyło się pomiędzy Bolesławem Szczodrym a biskupem, że ten drugi popadł w niełaskę. W roku 1088 szczątki Stanisława przeniesiono do katedry krakowskiej i wtedy rozpoczął się jego kult.

Kanonizacja miała miejsce w roku 1253, zaś w roku 1963 papież ustanowił go jednym z głównych patronów Polski. Coroczne wspomnienia świętego odbywają się w kościele w rocznicę jego śmierci, czyli 11 kwietnia.

#SPJ2