1.Wyjaśnij, czym były prawa kardynalne. Napisz, komu i dlaczego zależało na ich uchwaleniu.
2.Przedstaw zmiany terytorialne, społeczne i gospodarcze, które przyniósł I rozbiór Polski.
3.Napisz, jakie zadanie postawiono przed Komisją Edukacji Narodowej.
4.Przedstaw przyczyny upadku państwa polskiego w XVIII w. Oceń, które z nich według Ciebie najbardziej przyczyniły się do rozbiorów.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Prawa kardynalne, były ustawami wprowadzonymi w 1767 roku. Należały do nich między innymi wolna elekcja, prawo wypowiadania królowi posłuszeństwa oraz liberum veto. Ważne jest również to, że dodano zapisek gwarantujący protestantom i prawosławnym identyczne uprawnienia jak katolikom. Na ich ustaleniu zależało  Rosji.

2.Podczas I rozbioru Rzeczypospolitej, Prusy przejęły Pomorze gdańskie, część Kujaw i północnej Wielkopolski. (bez Gdańska i Torunia).   Austria przejęła  zachodnią część dzisiejszej Ukrainy i południową Małopolskę. Rosja zagarnęła słabiej zaludnione tereny oraz część ziem białoruskich. Zostały utracone tereny, które były ważne dla gospodarki i handlu. Jeśli chodzi o reakcję społeczeństwa, znajdowali się protestujący (np. Tadeusz Rejtan). Sam król liczył, że po rozbiorze będzie mógł wprowadzić reformy.

3. Powołana w  1773 roku Komisja Edukacji Narodowej, byłą tak zwanym pierwszym ministerstwem oświaty. Wprowadziła gruntową reformę szkolnictwa. Zostały odnowione uniwersytety, wybudowane szkoły podstawowe i średnie. Komisja założyła Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, którego zadaniem była produkcja podręczników oraz opracowywanie nowych programów szkolnych.

4.Na pewno przyczynił się do tego ogromny kryzys gospodarczy. Państwo osłabiały wpływy magnaterii, polityczne zdemoralizowanie szlachty. Państwo było bardzo zacofane. Częste bywało zwieranie przez możnych prywatnych sojuszy z ościennymi państwami, przez co obce dwory łatwo mogły ingerować w wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej oraz utrzymywać pożądany przez nie bezwład polityczny kraj.