Odpowiedź :
1. Prawidłową odpowiedzią jest stwierdzenie, iż przezwisko Zośki, zgodnie z treścią "Kamieni na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego: A. nie miało żadnego wpływu na jego postawę i działalność.
W tekście źródłowym Zośka został przedstawiony jako charyzmatyczny, ambitny chłopak o niezwykłym uporze i harcie ducha, który zawdzięcza swoje przezwisko delikatnej urodzie, lecz nie usposobieniu.
2. Zdanie powinniśmy dokończyć w następujący sposób:
Według narratora można było odnieść wrażenie, że Zośka „na całe swoje otoczenie patrzy jakby z daleka”, gdyż bohater: A. lubił samotność i nie zabiegał o popularność wśród kolegów.
Przytoczony fragment "Kamieni na szaniec" mówi o tym, że Zośka nie musiał walczyć o popularność, gdyż swoją postawą szybko zyskiwał sympatię kolegów. Nie oceniał innych z góry i nie miał się za lepszego od rówieśników.
3. Stwierdzenie:
- Przezwisko bohatera w znaczący sposób wpływało na jego relacje z kolegami - jest fałszywe (F), ponieważ przezwisko nie wpływało ani na ocenę Zośki jako przyjaciela, ani nie powodowało do niego uprzedzeń
- Nieustanne samodoskonalenie wynikało z wewnętrznej potrzeby Zośki, a nie z presji otoczenia - jest prawdziwe (P), gdyż Zośka był bardzo ambitnym chłopcem, ale nie próbował rywalizować z innymi
Jacy byli inni główni bohaterowie "Kamieni na szaniec"?
W "Kamieniach na szaniec" jednym z głównych bohaterów jest wspomniany już Zośka. To on umiera jako ostatni spośród swoich przyjaciół. Innymi istotnymi w fabule lektury postaciami byli:
- Alek (naprawdę Maciej Aleksy Dawidowski)
- Rudy (naprawdę Jan Bytnar)
#SPJ2