Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Rządy Hitlera były oparte na tzw. narodowym socjalizmie (nazizmie). NSDAP sprawowało władzę totalitarną nad Niemcami, a główną twarzą całego państwa był fuhrer - Adolf Hitler. Wszystkie elementy życia była ściśle kontrolowane przez państwo, a "prywatne" firmy były obsadzone przez przyjaciół Hitlera i w zasadzie były państwowe. Hitler opierał swoje rządy na kulcie rasy aryjskiej oraz skrajnym militaryzmie, którego zwieńczeniem miał być Lebensraum (przestrzeń życiowa dla Niemców). Hitler czuł skrajną nienawiść do Żydów i innych mniejszości żyjących w III Rzeszy, dlatego począwszy od 1933 zaczęto masowe prześladowania (noc kryształowa).
2. Józef Stalin, tak jak Hitler, rządził w sposób dyktatorski. Jego paranoja odnośnie obecności "spiskowców" spowodowała w 1935 roku Wielką Czystkę, która w dużej mierze spowodowała tak duże (początkowo) straty w pierwszej fazie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Stalin był zwolennikiem socjalizmu w jednym kraju, był niechętny roznoszeniu rewolucji na inne kraju, dopóki ZSRR nie będzie odpowiednio przygotowane na ekspansję. To za jego czasów rozpoczęły się szersze prześladowania Kułaków, co spowodowało pośrednio Wielki Głód na Ukrainie w latach 30. Był osobą, która chciała zgromadzić całą władzę w swoje ręce. Stworzył najskrajniejszą wersję komunizmu międzywojennego.
3. ZSRR za czasów Stalina odrzuciło NEP, które było natomiast odpowiedzią Lenina na słabe wyniki gospodarcze kraju i wszechobecną nędze. Ograniczone wolnorynkowe reformy NEPu zostały całkowicie wycofane, a centralne planowanie stało się faktem. Stalin rozpoczął również przymusową kolektywizację wsi, co poskutkowało sprzeciwem wielu Kułaków i innych, mniej bogatszych chłopów. Rozpoczęto również pośpieszną industrializację, głównie na potrzeby wojenne.
4. -Powstanie nowych państw narodowych (Czechosłowacja, Polska, Estonia, Litwa itd)
-Nowe przeistoczenie Europy, upadek znaczenia systemu monarchistycznego, głównie na rzecz republik
-zapanowanie Ładu Wersalskiego i ery Ligi Narodów - niespotykanej do tej pory integracji europejskiej
Wyjaśnienie: