Tata Bartka miał do przejechania 360 km, Oblicz, ile wydał na paliwo, jeśli
samochód spala 6,4 litra na 100 km, a 1 litr paliwa kosztował 4,35 zł
Wynik podaj w zaokrągleniu do pełnych jedności.

daje naj❤​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Odp: 100,224 (zaokraglenie - 100)

Szczegółowe wyjaśnienie:

100km - 6,4l

60km - x

x= [tex]\frac{60*6,4}{100}[/tex] = 3,84

Czyli na 60km zużyjemy 3,84l

3*6,4 + 3,84 = 23,04l

23,04l *4,35 = 100,224

Dane:

Trasa - 360 km

Spalanie - 6,4 l / 100 km

Cena - 1 l - 4,35zl

[tex]100km \: = 6.4l \\ 20km = 1.28l[/tex]

[tex]360km \div 20km = 18 \\ \\ 18 \times 1.28l = 23.04l \\ \\ 23.04l \times 4.35zl = 100.224 = 100.22zl[/tex]

Odp: Tata Bartka wydał 100,22 zł na paliwo.