a. Australia – położenie geograficzne.
b. Cechy środowiska przyrodniczego Australii.
3. Wpisz do zeszytu pojęcia wraz z ich objaśnieniami
a. basen artezyjski
b. rzeki epizodyczne
c. endemity
4. Wypisz wszystkie strefy roślinne, które znajdują się na drodze z Brisbane na wschodnim wybrzeżu Australii do Perth nad Oceanem Indyjskim.
5. Wykonaj wskazane ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń do geografii.



Odpowiedź :

Odpowiedź:

1australia jest polozona na oceanie indyjskim

2Australia jest lądem równinnym i mało urozmaiconym pod względem ukształtowania powierzchni. Średnia wysokość terenu wynosi tam zaledwie 292 m n.p.m.Na mapie hipsometrycznej Australii doskonale widoczne są trzy wielkie formy ukształtowania powierzchni.

sory ze tak malo ale tak jakos wyszlo. z ksiazki mozesz duzo znalesc albo z neta jak wolisz

Wyjaśnienie:

A) Kontynent australijski leży na półkulach południowej i wschodniej, między 11° i 39° szerokości geograficznej południowej i między 113° i 153° długości geograficznej wschodniej. Otaczają go dwa oceany: Spokojny od północy i wschodu oraz Indyjski od południa i zachodu.
B) Środowisko przyrodnicze, środowisko naturalne – całokształt ożywionych i nieożywionych składników przyrody, ściśle ze sobą powiązanych, otaczających organizmy żywe. W jego ramach można wyróżnić następujące elementy:

budowa geologiczna
rzeźba terenu
klimat
stosunki wodne
gleba
organizmy żywe.
3. A)Basen artezyjski-największy artezyjski basen świata położony w Australii w najniższej części Niziny Środkowoaustralijskiej pomiędzy Wielkimi Górami Wododziałowymi a Wyżyną Zachodnioaustralijską.
B)Rzeka epizodyczna, rzeka chwilowa – w Australii nazywana creek, w Afryce ued/wadi – ciek płynący nieregularnie, co pewien czas po ulewnych deszczach na pustyni lub półpustyni.
C) Endemit – takson (przeważnie rodzina i niższy) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, niestwierdzany poza nim naturalnie[1]. W zależności od przyjmowanego kryterium endemitem może być takson o zasięgu mniejszym od określonej powierzchni (np. 10 tys. km2) lub takson, którego zasięg zawarty jest w granicach określonego obszaru geograficznego lub typu siedliska[2].