Rozwiązane

błagam pomocy
4. Po dwóch kolejnych podwyżkach ceny o 10% płacimy za 10 litrów benzyny
o 8,40 zł więcej. Ile kosztował litr benzyny przed podwyżkami, a ile kosztuje teraz?​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

x - cena jednego litra benzyny przed podwyżkami

I podwyżka: x + 0,1x= 1,1x

II podwyżka 1,1x + 0,1*1,1x= 1,1x + 0,11x = 1,21x

Jeśli za 10 litrów benzyny płacimy o 8,40 zł więcej, to za 1 litr płacimy o 0,84zł więcej. (8,40:10=0,84).

1,21 x = x+ 0,84

0,21x= 0,84

x= 4 (cena początkowa przed podwyżkami)

1,1x * 4= 4,4 zł (cena po pierwszej podwyżce)

1,21x *4 = 4,84 zł (cena po drugiej podwyżce)