Rozwiązane

1. Opisz jakie mogą być objawy i jakie jest postępowanie w przypadku podejrzenia złamania kości przedramienia.
2. Opisz czynności jakie wykonasz w przypadku gdy osoba poszkodowana ma krwotok z nosa. W jakim przypadku
wykonasz opatrunek uciskowy a w jakim osłaniający.
3. Opisz jakie objawy świadczą o zadławieniu i podaj schemat postepowania w przypadku zadławienia u
niemowlaka.​



Odpowiedź :

objawy

ręka nie zgina się tak jak wcześnie, kość wystaje (jeśli jest to złamacie otwarte), ręka sterczy pod dziwnym kątem, obrzęk, ból, sinienie.

wzywam pogotowie ratunkowe. pytam gościa ze złamaną ręką co go dokładnie boli. utwardzam rękę, tak by się nie poruszała. obrucz samej ręki, bandarzuję również nadgarstek i łokieć (żeby sobie więcej szkud nie narobił, jak naprzykład złamanie z przemieszczeniem) czekam na przyjazd karetki / zaworze do szpitala.

2.

krwotok zazwyczaj ustaje po kilku minutach. sadzam poszkodowanego z głową pochyloną delikatnie do przodu (nie do tyłu! nie chcemy żeby krew spływała do gardła!).delikatnie uciskamy stronę nosa, z której leci krew. nie wkładamy wacików do nosa, można przyłożyć pod, ale nie do nosa, bo nie chcemy do zatkać. można położyć zimny kompres na szyi. krwawienie powinno ustać po chwili, gdyż zazwyczaj jest skutkiem kichnięcia, uderzenia, dłubania w nosie.

3.

objawy zadławienia:

kasłanie

łykanie powietrz

sina twarz

ręce wędrujące do szyi

szeroko otworzone oczy

jeśli niemowle się zadławi:

sprawdzamy czy przyczyna zadławienia tkwi w buzi i czy możemy to wygarnąć palcem. jeśli tak, wygarniamy i jest po sprawie. jeśli nie, kładziemy dziecko na kolanie, brzuchem do podłogi, głowa musi być wolna i nic nie zajmować ust. trzymamy go jedną ręką, drugą, wewnętrzą stroną dłoni (twarda część, to przy nadgarstku), uderzamy delikatnie po plecach. dziecko po paru uderzenianiach powinno wypluć przyczynę zadławienia.