w poniższych zdaniach oznacz niewiadomą dowolną literą a następnie zapisz i rozwiąż odpowiednie równanie proszeeeee ​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

a następnie zapisz i rozwiąż odpowiednie równanie.

a) Za trzy ołówki po 0,60 zł i 4 zeszyty zapłacono 7 zł. Ile kosztuje zeszyt?

b) Pani Ela kupiła 3 kg ziemniaków. Zapłaciła banknotem 10-złotowym i otrzymała 4,60 zł reszty. Ile kosztował 1 kg ziemniaków?

c) Trzy jednakowe piłki i skankanka kosztowały 17 zł. Ile kosztowała piłka, jeśli skakanka kosztowała 5 zł?

Szczegółowe wyjaśnienie:

myślę ze pomogłem i  dostane naj

Odpowiedź:

a. x- cena zeszytu

3 · 0,60 + 4 x = 7

4 x = 7 - 1,80

4 x = 5,20

x = 1,30 zł

b.  x - cena 1 kg ziemniaków

10 - 3 x = 4,60

3x = 10 - 4,60

3 x = 5, 40

x = 1,80 zł

c. x - cena piłki

3 x + 5 = 17

3 x = 17 - 5

3 x = 12

Szczegółowe wyjaśnienie: