Odpowiedź :
Witam.
Jest to ciekawe pytanie i odpowiedź jest dość złożona, jest wiele przyczyn. Ja podam kilka moich teorii.
→ Po pierwsze chodziło o poczucie krzywdy zwykłych obywateli. Czuli się nie potrzebni, czuli, że nie dostali od życia to na co zasługiwali. Kompleks niższości podbudowany rasizmem, sztuczne poczucie wyższości oraz misję wyniszczenia "podludzi": Żydów, komunistów, narodów słowiańskich.
→ Drugim powodem była osobowość Hitlera. Porywał tłumy swoimi energicznymi wypowiedziami. Przyciągał ludzi jak magnes, a słuchał go miliony. Każde przemówienie było dla niego „wewnętrznym przeżyciem, rodzajem nabożeństwa”, udzielało się to publice.
→ Należy także wspomnieć, że zyskał dużą popularność, bo był utożsamiany ze zwykłymi ludźmi. Był człowiekiem znikąd który doszedł do władzy. Zwykłym szarym żołnierzem wielokrotnie poturbowanym przez życie, taka postać przyciągała zwykłych obywateli. Zawsze w jego obecności czuli się, że oni też kiedyś mogą być wielcy i mieć pod sobą setki tysięcy czy miliony ludzi.
→ Ważny wpływ miała I Wojna Światowa. W kraju było wielu żolnierzy. Panowała przemoc oraz chaos. Ruchy radykalne takie jak nazizm czy komunizm zyskiwały dużo większe poparcie.
→ Po przegranej przez Niemców wojnie panowało rozgoryczenie. Hitler i nazizm były poniekąd nadzieją na powrót wielkiej rzeszy.
→ Na samym końcu należy wspomnieć o dwóch bardzo ważnych aspektach.
Pierwszy z nich to zaufanie jakim darzył go naród. Działo się tak, gdyż miał on jakiś konkretny plan, a nie tak jak większość polityków dążył do władzy i nic nie robił. Po drugie zmieniał zasady. Podobało się to zwykłym szarym obywatelom.
→ Konkluzja: Wiele czynników wpływało na wzrost poparcia nazizmu, a ich główną przyczyną był Adolf Hitler i jego porywcze przemówienia.
Pozdrawiam,
Antek