Czego w hotelarstwie mogą dotyczyć uchybienia w zakresie oceny zgodności?​



Odpowiedź :

SCHEMAT PROCEDUR KONTROLI Z ZAKRESU USŁUG TURYSTYCZNYCH

KONTROLA OBIEKTÓW HOTELARSKICH

Podstawa prawna kontroli określona została w: ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 238 z późn. zm.)

Procedura kontroli określona została w ustawie z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1292 z późn. zm.) i ustawie o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych

1. Zawiadomienie przedsiębiorcy na piśmie o terminie, zakresie kontroli okresowej (dokonywanej raz na 3 lata), organie zarządzającym kontrolę i osobach, które kontrolą przeprowadzą. Kontrola jest wszczynana nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.

2. Okazanie przedsiębiorcy legitymacji służbowej przez osoby przeprowadzające kontrolę i przedłożenie upoważnienia do kontroli (pozostawienie przedsiębiorcy upoważnienia do kontroli).

3. Dokonanie oględzin obiektu hotelarskiego przez kontrolujących w obecności przedsiębiorcy świadczącego usługi hotelarskie lub osoby wyznaczonej przez przedsiębiorcę w zakresie sprawdzenia spełniania wymagań określonych w:

1) w załącznikach: Nr 1 i Nr 8 - dotyczy obiektów zaszeregowanych do rodzaju hotel, motel,

2) w załącznikach: Nr 2 i Nr 8 - dotyczy obiektów zaszeregowanych do rodzaju pensjonat,

3) w załącznikach: Nr 3 i Nr 8 -dotyczy obiektów zaszeregowanych do rodzaju kemping,

- zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz.U. z 2017 r. poz.2166)

4. Sprawdzenie dokumentów potwierdzających spełnianie wymagań budowlanych, przeciwpożarowych i sanitarnych, o których mowa w § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia.

5. Dokonanie wpisu do książki kontroli prowadzonej przez przedsiębiorcę.

6. Sporządzenie protokołu kontroli, zapoznanie przedsiębiorcy z jego treścią, podpisanie protokołu.

7. Wystosowanie do przedsiębiorcy wystąpienia pokontrolnego z zaleceniami pokontrolnymi z terminem/ terminami ich wykonania (w przypadku wystąpienia uchybień w spełnianiu ww. wymagań) lub informacji pokontrolnej (w przypadku braku uchybień).

8. Informacja przedsiębiorcy o wykonaniu zaleceń pokontrolnych wraz z dołączonymi kopiami dokumentów potwierdzających spełnianie wymagań budowlanych, sanitarnych i przeciwpożarowych.

9. W przypadku jeśli uchybienia w zakresie spełniania wymagań dotyczyły braku udokumentowania wymagań budowlanych, przeciwpożarowych i sanitarnych, w sposób o którym mowa w § 4 ust.1 ww. rozporządzenia i brak ten został uzupełniony na tym postępowanie kontrolne kończy się.

10. Jeśli uchybienia w zakresie spełniania wymagań dotyczyły wymagań co do wyposażenia obiektu i/lub zakresu świadczonych usług wówczas przeprowadzana jest kontrola sprawdzająca obiektu.

11. Zawiadomienie przedsiębiorcy na piśmie o terminie, zakresie kontroli sprawdzającej, organie zarządzającym kontrolę i osobach, które kontrolą przeprowadzą.

12. Okazanie przedsiębiorcy legitymacji służbowej przez osoby przeprowadzające kontrolę i przedłożenie upoważnienia do kontroli (pozostawienie przedsiębiorcy upoważnienia do kontroli). Kontrola jest wszczynana nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.

13. Sprawdzenie wykonania zaleceń pokontrolnych określonych w wystąpieniu pokontrolnym.

14. Dokonanie wpisu do książki kontroli prowadzonej przez przedsiębiorcę.

15. Sporządzenie protokołu kontroli, zapoznanie przedsiębiorcy z jego treścią, podpisanie protokołu. Jeśli zalecenia pokontrolne zostały wykonane na tym postępowanie kontrolne kończy się.

16. W przypadku stwierdzenia niewykonania zaleceń pokontrolnych:

- gdy wyniki kontroli wskazują na to, że zachodzą przesłanki zmiany rodzaju, do którego obiekt został zaszeregowany, lub obniżenie nadanej mu kategorii, dokonywana jest ponowna ocena obiektu przez Skład Oceniający wyłoniony z Zespołu Oceniającego Obiekty Hotelarskie, której ustalenia w postaci protokołu oceny (podpisywanego przez członków Składu Oceniającego i przedsiębiorcę) (można odstąpić od ponownej oceny obiektu, jeżeli przedsiębiorca świadczący usługi hotelarskie wyraził zgodę na zmianę rodzaju, do którego obiekt został zaszeregowany lub obniżenie kategorii);

- w przypadku gdy przedsiębiorca nie udokumentuje spełniania wymagań budowlanych, przeciwpożarowych i sanitarnych, w sposób określony w przepisach rozporządzenia w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie wydanego na podstawie ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, to wszczyna się z urzędu postępowanie o wykreślenie obiektu z ewidencji obiektów hotelarskich oraz o uchylenie zaszeregowania do rodzaju i kategorii.