Zrób notatkę na temat postaciw formie ciągłej (chodzi o cześnika i rejenta z zemsty)


Potrzebuje na dzisiaj, z góry dziekuje!



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek ? to dwie główne, jakże barwne i różne od siebie postacie komedii Aleksandra hrabiego Fredry pt. ?Zemsta?. Właśnie tych dwóch bohaterów będę charakteryzować.

Cześnik jest starym kawalerem ubiegającym sie o rękę Hanny Czepiersińskiej. Opiekuje się swoją bratanicą Klarą, jej dobrami i mieszka w jej zamku. Sam nie posiada majątku. Piastuje wysoką funkcję.

Rejent jest właścicielem drugiej połowy zameczku. W przeciwieństwie do sąsiada ? samotnie wychowuje syna Wacława. Zajmuje posadę w sądzie.

Jak można się domyślać czytając nazwisko ?Raptusiewicz? - nosi je człowiek gwałtowny, porywczy, sprawiający wrażenie choleryka. Upartego chciwca (to on wymyślił zemstę, którą całkowicie niechcący uszczęśliwił bratanicę i syna wroga). Jako osoba mało inteligentna, posługuje się się ubogim słownictwem, nie zna pięknych mów i flirtów. Mimo to posiada dobre cechy: jest szczery, mówi ludziom to, co myśli, irytującego Papkina przyjmuje zgodnie z obyczajami szlacheckimi.

Charakter Rejenta dla odmiany zacznę opisywać od zalet. Zaliczę do nich małomówność, opanowanie, spryt, inteligencję oraz... Talent aktorski. Nie mogłam powstrzymać śmiechy, gdy w akcie trzecim, scenie drugiej powiadamiał syna o jego ożenku. Pozwolę sobie przytoczyć ów fragment:

WACŁAW: Ostre noże topisz w sercu syna twego.

REJENT: Nie ma złego bez dobrego.

WACŁAW: Zmień twój rozkaz.

REJENT: Być nie może.

WACŁAW: ach, litości!

REJENT: Tę zyskałeś. Patrz, ja płaczę!

W tym cytacie widać mroczne strony jego charakteru: flegmatyzm, obłudę, chciwość.

Cechami wspólnymi cześnika i Rejenta są właśnie chciwość, dbałość o własne interesy, zimna wyrachowanie. Cześnik zwracał sie do wszystkich ?Mocium panie?, a Rejent uświadamiał ludziom, ze trzeba się zgadzać z wolą Nieba. Otoczenia, choć odczuwało respekt przed szlachcicami odnosiło sie do nich z szacunkiem.

Nadeszła pora na moją ocenę postaci. Po dokładnej analizie charakterów bohaterów, mam mętlik w głowie. Na pierwszy rzut oka są całkowicie różni: jak ogień i woda, czerń i biel. W rzeczywistości jednak są niemal identyczni.

Osobiście przychylam się do postaci Cześnika ? czasem jest jak dziecko we mgle, nieskładnie rzuca słowa. Ale jest twardym zarządcą i pozostaje wierny tradycji szlacheckiej.

Rejent Milczek zaś jest jak ?cicha woda? - z jednej strony spokojny, opanowany, układny, z drugiej ? podstępny, obłudny. Z takimi ludźmi nie chciałabym nieć do czynienia.

Wyjaśnienie: