Mama kupiła szampon do włosów, mydło i krem do rąk. Za te zakupy zapłaciła 21 zł. Szam-
pon kosztował o 7 zł więcej niż mydło, a krem do rąk był pięć razy droższy niż mydło. lle
kosztowała każda z rzeczy zakupionych przez mamę? Ułóż odpowiednie równanie i je roz-
wiąż.​



Mama Kupiła Szampon Do Włosów Mydło I Krem Do Rąk Za Te Zakupy Zapłaciła 21 Zł Szampon Kosztował O 7 Zł Więcej Niż Mydło A Krem Do Rąk Był Pięć Razy Droższy Niż class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

szampon x+7zl

mydło. x

krem. 5x

razem 21zl

5x+x+x+7=21

7x=21-7

7x=14

x=2

szampon 2+7=9zl

mydło. 2zl

krem do rąk. 5*2=10zl

sprawdzenie:

10+9+2=21

SoeCru

x----- mydło

x+7----szampon

5x----krem do rąk

x+x+7+5x=21

7x+7=21

7x=21-7

7x=14 |:7

x=2 zł----cena mydła

x+7=2+7=9 zł----cena szamponu

5x=5·2=10 zł-----cena kremu do rąk