Odpowiedź :
Odpowiedź:
Przyczyny: - zagrożenie, jakie zawisło nad Rzeczpospolitą po drugim rozbiorze z 1793 roku, dokonanym przez Rosję oraz Prusy – Ówczesne ziemie polskie przeżywały poważny kryzys gospodarczy 8- Na wsi oraz w miastach ludzie głodowali 2. Wybuch i przebieg powstania : Na czele powstania stanął jako Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych stanął Tadeusz Kościuszko który wsławił się walkami w Ameryce 1775-1783 r. oraz w wojnie polsko – rosyjskiej z 1792 r. Na rynku w Krakowie ogłosił on Akt insurekcji (powstania) wzywający do powstania . Kościuszko 24 marca 1794 r. złożył przysięgę i zapowiedział ustanowienie Rady Najwyższej Narodowej (rząd) i sądów do spraw zdrajców. Hasłem insurekcji było „Wolność, Całość, Niepodległość”. Wskazuje ono cele powstania –wyzwolenie polskich ziem oraz odzyskanie niepodległości i zabezpieczenie granic. W skład oddziałów wchodzili kosynierzy czyli chłopi uzbrojeni w kosy z ostrzami na sztorc. Kościuszko uważał, że udział chłopów ma duże znaczenie. W maju 1794 r wydał Uniwersał połaniecki, w którym
zapisano: zmniejszenie pańszczyzny o połowę, a także nadanie chłopom wolności osobistej.
Bitwy : - 24 kwietnia 1794 r. pod Racławicami. Do zwycięstwa w tej bitwie przyczynili się kosynierzy, a szczególnie Wojciech Bartos.
10 października 1794 r. Maciejowice. Powstanie zakończyło się klęską Polaków i trzecim rozbiorem Polski w roku 1795 3 państwa Rosja, Prusy i Austria dokonały 3 rozbioru Polski. Na 123 lata Polska straciła niepodległość.
Wyjaśnienie: