!!!!DAJE 40PKT szybko pliss!!!!!Na rysunku zobrazowano siłę, z jaką sprężyna działa

na rękę.

a) Narysuj wektor siły, z jaką ręka działa na sprężynę.

b) Jaką wartość ma ta siła?

c) Czy siły występujące w układzie ręka — sprężyna

się równoważą? Odpowiedź uzasadnij.

d) Jak nazywają się siły, o których mowa?​



DAJE 40PKT Szybko PlissNa Rysunku Zobrazowano Siłę Z Jaką Sprężyna Działana Rękęa Narysuj Wektor Siły Z Jaką Ręka Działa Na Sprężynęb Jaką Wartość Ma Ta Siłac C class=

Odpowiedź :

a - rysunek w załączniku. Ręka działa na sprężynę siłą o tej samej wartości (długość strzałki), tym samym kierunku (pionowa linia działania), ale przeciwnym zwrocie (strzałka skierowana w dół).

b - wartość należy policzyć z proporcji. Nie podaję wartości (długości strzałek, bo zmierzone na monitorze będą miały inną długość niż te w podręczniku). Użyję symboli a, b, c zastępujących długości, przy czym a=b.

[tex]c \ - \ 20 \ N\\ \\b \ - \ x \ N\\ \\x=\frac{b*20}{c} \ N[/tex]

c - siły w tym układzie się nie równoważą, ponieważ działają na różne ciała - siła od sprężyny działa na rękę, a siła od ręki działa na sprężynę.

d - są to siły wzajemnego oddziaływania - czyli akcji i reakcji. Mamy tu do czynienia z trzecią zasadą dynamiki - jeśli ciało A (sprężyna) działa na ciało B (rękę) pewną siłą, to ciało B (ręka) działa na ciało A (sprężynę) siłą o tej samej wartości i kierunku ale przeciwnym zwrocie. Obie siły przyłożone są do innych ciał.

Zobacz obrazek WickerMan