Odpowiedź :
Bolszewicy- działacze rosyjskiego ruchu robotniczego (XIX/XX w.) dążący do przejęcia władzy w państwie drogą rewolucji. Początkowo była to frakcja rewolucyjna Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR). Nazwa pochodzi z rosyjskiego "bolszynstwo" (większość). Partia ta była zorganizowana ściśle centralistycznie (tzn. o wszystkim decydował przywódca i skupiona wokół niego elita), a jej program był oparty na teoriach marksizmu. Na czele bolszewików stanął Włodzimierz Lenin, który zorganizował w Rosji w 1917 r. tzw. rewolucję październikową i przejął władzę. Przeciwników bolszewików określano mianem mienszewików.
Mienszewicy- działacze rosyjskiego ruchu robotniczego (XIX/XX w.) dążący do przekształcenia Rosji w państwo demokratyczno-konstytucyjne. Odłam Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji (SDPRR). Program ich wzorował się na koncepcji zachodnioeuropejskich socjalistów reformistów. Opowiadali się za 8-godzinnym dniem pracy, wprowadzeniem ustaw socjalnych, ale odrzucali rewolucyjne metody walki uznawane przez W. Lenina. W czasie rewolucji 1917 r. popierali burżuazyjny Rząd Tymczasowy. Wystąpili przeciwko bolszewikom.
Eserowcy- partia socjalistów rewolucyjnych wywodząca się z narodników utworzona w Rosji na przełomie 1901 i 1902. Głosiła hasła obalenia władzy cara, wprowadzenia demokracji. Popularna wśród chłopów, gdyż głosiła hasło zniesienia prywatnej własności ziemi i podziału jej między chłopów.