Zakukot9
Rozwiązane

Pani Kowalska kupiła w ,,Rossmanie" płyn do kąpieli, mydło i balsam pielęgnacyjny. Za te zakupy zapłaciła 34 zł. Płyn do kąpieli kosztował trzy razy więcej niż mydło, a balsam był o 6 zł droższy niż płyn.
Ile kosztowała każda z rzeczy zakupionych przez panią Kowalską?
Wykonaj powyższe zadanie metodą równań: oznacz niewiadome, ułóż odpowiednie równanie i je rozwiąż



Odpowiedź :

Wypisujemy dane z polecenia:

Płyn = 3x

Mydło = x

Balsam = 3x + 6

Czyli otrzymujemy takie równanie:

[tex]3x+x+3x+6=34[/tex]

Dodajemy wszystkie x i obustronnie odejmujemy 6:

[tex]7x=28[/tex]

Dzielimy obustronnie przez 7:

[tex]x=4[/tex]

Podstawiamy pod x czwórki:

Płyn = 12zł

Mydło = 4zł

Balsam = 18zł

Sprawdzenie:

12 + 4 + 18 = 34

Zgadza się! :D

Proszę o NAJ! :3

Odpowiedź:

7x+6=34/-6                        

7x=28/: 7

x=4

mydło=4zł

płyn do kapieli= 4*3=12zł

balsam=12+6=18zł                      

Szczegółowe wyjaśnienie:

(: