Uzupełnij zadanie, wpisując sposoby rozwiązania problemów gospodarczych, społecznych II RP:

brak portu handlowego –

hiperinflacja –

analfabetyzm –

bezrobocie –
Swoimi słowami !!!



Odpowiedź :

brak porty handlowego - ogólnie chodzi o to że Polska miała bardzo mały dostęp do morza (ok 70 kilometrów). Do tego największe miasto w tym regionie, właśnie z portem (Gdańsk) nie do końca nam przypadł, tylko był wolnym miastem, co było problematyczne dla polskiego handlu. Rozwiązano to dość praktycznie - zaraz koło Gdańska wybudowano nowe miasto z portem - Gdynię

hiperinflacja - Władysław Grabski, uwczesny minister skarbu i premier, utworzył nową jednostkę monetarną - złotówkę. odpowiadała ona 1800 marek polskich. Uruchomiono wtedy Bank Polski, który zadbał by złotówka utrzymywała się dobrze na giełdach, co się udało i dochody zaczęly przerastać wydatki. Co do wydatków to je już wcześniej, na początku rządów Grabskiego, ograniczono, a podatki podniesiono.

analfabetyzm - na początku istnienia Rzeczpospolitej stworzono obowiązek szkolny, mający trwać siedem lat (jako, że dzieci zaczynały w wieku 7 lat a kończyły w 14). Najważniejsze było to że nauka miała być bezpłatna.

15 % wydatków zaczeły stanowić wydatki na szkolnictwo.

Odpowiedź:

Brak porty handlowego - ogólnie chodzi o to że Polska miała bardzo mały dostęp do morza (ok 70 kilometrów). Do tego największe miasto w tym regionie, właśnie z portem (Gdańsk) nie do końca nam przypadł, tylko był wolnym miastem, co było problematyczne dla polskiego handlu. Rozwiązano to dość praktycznie - zaraz koło Gdańska wybudowano nowe miasto z portem - Gdynię

Hiperinflacja - Władysław Grabski, uwczesny minister skarbu i premier, utworzył nową jednostkę monetarną - złotówkę. odpowiadała ona 1800 marek polskich. Uruchomiono wtedy Bank Polski, który zadbał by złotówka utrzymywała się dobrze na giełdach, co się udało i dochody zaczęly przerastać wydatki. Co do wydatków to je już wcześniej, na początku rządów Grabskiego, ograniczono, a podatki podniesiono.

Analfabetyzm - na początku istnienia Rzeczpospolitej stworzono obowiązek szkolny, mający trwać siedem lat (jako, że dzieci zaczynały w wieku 7 lat a kończyły w 14). Najważniejsze było to że nauka miała być bezpłatna.

15 % wydatków zaczeły stanowić wydatki na szkolnictwo.

Bezrobocie -  to zjawisko polegające na tym, że pewna część ludzi zdolnych do pracy, poszukujących pracy i akceptujących istniejący poziom wynagrodzenia nie znajduje zatrudnienia.

Wyjaśnienie:

Proszę :)

Inne Pytanie