Odpowiedź :
Odpowiedź:
Precyzyjnie ustalamy własny pogląd na opisywaną sprawę.
Przedstawiamy rzeczową argumentację.
Podsumowujemy rozważania.
Odwołujemy się do słów znanych autorytetów (filozofów, mędrców) lub powszechnym sądów.
W rozprawce staramy się coś udowodnić, kogoś do czegoś przekonać, rozwiać pewne wątpliwości lub odpowiedzieć na zadane pytanie. Formę rozprawki możemy zastosować wówczas, gdy mamy do czynienia z takimi tematami jak np.:
"Uzasadnij, że ...".
"Udowodnij, iż ...".
"Jak rozumiesz ...".
"Jak oceniasz ...".
"Potwierdź lub obal tezę, że ...".
"Czy można zgodzić się z opinią, że ...".
Rozprawka zmusza nas jako jej autora do zajęcia określonego stanowiska wobec tematu i jego uzasadnienia w oparciu o konkretne argumenty.
Wyjaśnienie:
. Wstęp
Wstęp rozprawki stanowi pierwszą jej część, od niego należy rozpocząć pisanie rozprawki. W tej części powinno się sformułować:
tezę (twierdzenie), którą w dalszej części będziemy bronić lub udowadniać,
hipotezę (przypuszczenie), co do którego nie mamy pewności, zatem rozważamy je, by ostatecznie ocenić jego słuszność.
Oprócz zaprezentowania stanowiska autora, we wstępie powinno się również określić problematykę pracy.
2. Rozwinięcie
Rozwinięcie to najbardziej obszerna część rozprawki. Powinna być bogata w argumenty i dowody popierające punkt widzenia autora. Jeśli mamy do czynienia z rozprawką z hipotezą, powinniśmy przeanalizować wszystkie argumenty „za” i „przeciw”. Każdy argument zasługuje na kilka zdań wyjaśniających, dodatkowo powinien go popierać pasujący przykład pochodzący ze źródła, np. zaczerpnięty z literatury.
Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie pracy od sformułowania argumentów, których prawdziwość potwierdza się w dalszej kolejności. Najlepiej oczywiście zacząć od tych najsilniej potwierdzających założoną tezę. Nie powinno być ich jednak zbyt wiele - zaleca się, by argumentów było około dwóch-czterech.
3. Podsumowanie
W podsumowaniu powinny znaleźć się wnioski, sformułowane w taki sposób, by skłaniały odbiorcę do refleksji. Trzeba też uważać, by nie powtarzać tego, co było we wstępie. Jest to częsty błąd popełniany przez autorów, szczególnie jeśli chodzi o powielenie zawartej we wstępie tezy.
Rozprawka - pomocne słownictwo
Podczas pisania rozprawki powinno się stosować określone słownictwo. Dzięki niemu łatwiej skomponować tę pisemną formę wypowiedzi.