Odpowiedź :
Odpowiedź:
a)
21 + 5x = 41
5x = 41 - 21 = 20
x = 20 : 5 = 4
b)
4y - 5,4 = - 24
4y = - 24 + 5,4 = - 18,6
y = - 18,6 : 4 = - 4,65
c)
6x - 5 - 4x =7
2x - 5 = 7
2x = 7 + 5 = 12
x = 12/2 = 6
zad 2
x - ilość chłopców
x + 7 - ilość dziewcząt
x + x + 7 = 23
2x + 7 = 23
2x = 23 - 7 = 16
x = 16 : 2 = 8
Odp: w klasie jest 8 chłopców
zad 3
x - cena mydłą
x + 9 zł - cena szmponu
5x - cena kremu do rąk
x + x + 9 zł + 5x = 23 zł
7x + 9 zł = 23 zł
7x = 23 zł - 9x = 14 zł
x = 14 zł : 7 = 2 zł - cena mydłą
x + 9 zł = 2 zł + 9 zł = 11 zł - cena szamponu
5x = 5 * 2 zł = 10 zł - cena kremu
Odpowiedź:
a) 21+5x=41
5x=41-21
5x=20/:5
x=4
spr.
21+5*4=41
21+20=41
41=41
L=P
b. 4y-5,4=-24,6
4y=-24,6+5,4
4y=-19,2/:4
y=-4,8
spr.
4*(-4,8)-5,4=-24,6
-19,2-5,4=-24,6
-24,6=-24,6
C. 6x-5-4x=7
2x=7+5
2x=12/:2
x=6
spr.
6*6-5-4*6=7
36-5-24=7
7=7
L=P
zad 2
VI a 23 uczniów
dziewczęta x+7
chłopcy x
x+7+x=23
2x=23-7
2x=16/:2
x=8
Chłopców jest 8
spr. chłopcy 8
dziewczęta 8+7=15
-----------
razem 23
zad 3
szampon x+9 zł
mydło x
krem 5x
x+9+5x+x=23
7x=23-9
7x=14/:7
x=2 zł
szampon 2+9= 11 zł
mydło 2 zł
krem 5*2= 10 zł
-------------------------------
razem 23 zł
Szczegółowe wyjaśnienie: