Rozwiąż równania:
a) 21+5x=41 b. 4y-5,4=-24,6 C. 6x-5-4x=7

Do klasy Vla uczęszcza 23 uczniów. Dziewcząt jest 0 7 więcej niż chłopców. Ilu chłopców jest w tej klasie? Zapisz odpowiednie równanie i je rozwiąż.
Mama kupiła szampon do włosów, mydło i krem do rąk. Za te zakupy zapłaciła 23 zł. Szampon kosztował 0 9zł więcej niż mydło, a krem do rąk był pięć razy droższy niż mydło. Ile kosztowała każda z rzeczy zakupionych przez mamę? Ułóż odpowiednie równanie i je rozwiąż



Odpowiedź :

Odpowiedź:

a)

21 + 5x = 41

5x = 41 - 21 = 20

x = 20 : 5 = 4

b)

4y - 5,4 = - 24

4y = - 24 + 5,4 = - 18,6

y = - 18,6 : 4 = - 4,65

c)

6x - 5 - 4x =7

2x - 5 = 7

2x = 7 + 5 = 12

x = 12/2 = 6

zad 2

x - ilość chłopców

x + 7 - ilość dziewcząt

x + x + 7 = 23

2x + 7 = 23

2x = 23 - 7 = 16

x = 16 : 2 = 8

Odp: w klasie jest 8 chłopców

zad 3

x - cena mydłą

x + 9 zł - cena szmponu

5x - cena kremu do rąk

x + x + 9 zł + 5x = 23 zł

7x + 9 zł = 23 zł

7x = 23 zł - 9x = 14 zł

x = 14 zł : 7 = 2 zł - cena mydłą

x + 9 zł = 2 zł + 9 zł = 11 zł - cena szamponu

5x = 5 * 2 zł = 10 zł - cena kremu

Odpowiedź:

a) 21+5x=41

5x=41-21

5x=20/:5

x=4

spr.

21+5*4=41

21+20=41

41=41

L=P

b. 4y-5,4=-24,6

4y=-24,6+5,4

4y=-19,2/:4

y=-4,8

spr.

4*(-4,8)-5,4=-24,6

-19,2-5,4=-24,6

-24,6=-24,6

C. 6x-5-4x=7

2x=7+5

2x=12/:2

x=6

spr.

6*6-5-4*6=7

36-5-24=7

7=7

L=P

zad 2

VI a 23 uczniów

dziewczęta x+7

chłopcy x

x+7+x=23

2x=23-7

2x=16/:2

x=8

Chłopców jest 8

spr. chłopcy         8

dziewczęta 8+7=15

                      -----------

razem                 23

zad 3

szampon x+9 zł

mydło x

krem 5x

x+9+5x+x=23

7x=23-9

7x=14/:7

x=2 zł

szampon 2+9= 11 zł

mydło               2 zł

krem 5*2=       10 zł

-------------------------------

razem             23 zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

Inne Pytanie