Odpowiedź :
Odpowiedź:
1 Cesarstwo Bizantyjskie (inaczej Cesarstwo Wschodnio-Rzymskie, popularnie Bizancjum) było to państwo istniejące w latach 395-1453, ze stolicą w Konstantynopolu (przed 330 r. Byzantion). Po 476 r. stanowiące kontynuację tradycji Cesarstwa Zachodnio-Rzymskiego. Przy czym wpływy greckie i orientalne doprowadziły w VII w. do uformowania się jego odrębnego charakteru ustrojowego i kulturowego. W latach świetności (poł. VI w.) posiadłości Bizancjum obejmowały: Półwysep Bałkański, Azję Mniejszą, Syrię, Fenicję, Palestynę, północną Afrykę z Egiptem, południową Hiszpanię, Sycylię i Italię.
2 Zasługą Justyniana jest kodyfikacja praw. Stworzył tzw.Kodeks Justyniana, wprowadzając unowocześniony i usystematyzowany system prawa rzymskiego. Cesarz przeprowadził również reformę finansów. Budował wspaniałe świątynie, m.in. Hagię Sofię w Konstantynopolu. Przyczynił się do umocnienia religii chrześcijańskiej na Wschodzie.
3 Kultura bizantyjska była przekształceniem w duchu religii chrześcijańskiej cywilizacji antycznej.
Szczególne osiągnięcia tej kultury to: budownictwo, sztuki plastyczne oraz piśmiennictwo teologiczne i filozoficzne. Za najwspanialszą budowlę bizantyjską uchodzi świątynia Mądrości Bożej (Hagia Sophia) wybudowana w Konstantynopolu w VI wieku przez cesarza Justyniana.
Kultura bizantyjska miała wielki wpływ na sztukę i kulturę Armenii, Gruzji, Rusi, południowych Włoch, Sycylii, Wenecji i Niemiec oraz na włoskie odrodzenie.Warto pamiętać
Wielki wpływ na przenikanie wzorów kultury bizantyjskiej miało przyjmowanie przez państwa słowiańskie chrystianizacji za pośrednictwem Bizancjum. W 988 roku książę kijowski Włodzimierz Wielki przyjął chrzest z Bizancjum, poślubiając jednocześnie Annę, siostrę cesarza Bazylego II. Przykład architektury bizantyjskiej w Europie stanowi bazylika św. Marka w Wenecji, która została zbudowana na wzór kościoła św. Apostołów w Konstantynopolu, będącego miejscem pochówku cesarzy bizantyjskich.
Odpowiedź:
1
Cesarstwo Bizantyjskie (inaczej Cesarstwo Wschodnio-Rzymskie, popularnie Bizancjum) było to państwo istniejące w latach 395-1453, ze stolicą w Konstantynopolu (przed 330 r. Byzantion). Po 476 r. stanowiące kontynuację tradycji Cesarstwa Zachodnio-Rzymskiego.
2
Zasługą Justyniana jest kodyfikacja praw. Stworzył tzw. Kodeks Justyniana, wprowadzając unowocześniony i usystematyzowany system prawa rzymskiego. Cesarz przeprowadził również reformę finansów
3
Szczególne osiągnięcia tej kultury to: budownictwo, sztuki plastyczne oraz piśmiennictwo teologiczne i filozoficzne. Za najwspanialszą budowlę bizantyjską uchodzi świątynia Mądrości Bożej (Hagia Sophia) wybudowana w Konstantynopolu w VI wieku przez cesarza Justyniana