BŁAGAAAM LUDZIE POMÓŻCIE !!!
Ile gramów NaCl potrzeba do sporządzenia 2 dm³ 3,75% roztworu ? Gęstość tego roztworu roztworu wynosi 1,04 g/dm³.



Odpowiedź :

Odpowiedź: 0,078g

dane:

v=2dm3

dr=1,04g/dm3

szukane;

mr ,ms

1. obliczamy masę roztworu  mr:

d =m/v  --->  m=d*v

                     mr=1,04g/dm3 *2dm3= 2,08g

2. obliczamy masę NaCl

C%= ms/mr *100%

ms= C% *mr/100%

ms= 3,75%*2,08g/100%

ms = 0,078g