Grazia1901
Rozwiązane

Budowa, funkcja i regulacja aktywności enzymów​



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Enzymy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów żywych na Ziemi. Uczestniczą one w większości, jeśli nie we wszystkich przemianach chemicznych w przyrodzie, czyli w milionach reakcji zarówno w świecie roślin, jak i w świecie zwierząt. Warto dowiedzieć się, czym są enzymy, jak działają oraz jakie jest ich znaczenie dla współczesnej medycyny.

większość enzymów to białka, mają one bardzo zróżnicowaną budowę: od kilkudziesięciu aminokwasów do kilku tysięcy ułożonych w różnorodnej strukturze przestrzennej.

To forma ich ukształtowania (tak zwana struktura czwartorzędowa) oraz fakt, że większość enzymów jest dużo większa od substratów swoich reakcji odpowiada w dużej mierze za ich aktywność.

Wynika to z faktu, że w budowie enzymów tylko pewien określony rejon, jest tak zwanym miejscem aktywnym, czyli fragmentem odpowiadającym za przeprowadzenie reakcji.

Zadanie pozostałych fragmentów cząsteczki polega na przyłączeniu określonego substratu, rzadziej innych związków wpływających na aktywność enzymu.W przypadku temperatury większość reakcji enzymatycznych przebiega szybciej przy wyższej temperaturze, ale przy pewnej jej wartości efektywność reakcji gwałtownie spada, co jest spowodowane termicznym uszkodzeniem enzymu (denaturacją).

Pod względem budowy hormony podzielić można na dwie grupy:

proste - są to cząstki wyłącznie białkowe

złożone - które do swojej aktywności wymagają przyłączenia grupy niebiałkowej - kofaktora .

Te ostatnie pełnią kluczową rolę w odpowiedniej aktywności i regulowaniu działania enzymów.

Kofaktory z kolei można podzielić na dwie grupy: te niezbędne do działania enzymu, silnie z nim związane - są to tak zwane grupy prostetyczne, mogą nimi być metale, cząsteczki organiczne, jak np. hem.

Każda z tkanek ciała człowieka produkuje swoisty dla siebie zestaw enzymów, definiuje to rolę tych komórek, jakie odgrywają w funkcjonowaniu organizmu. Jakie są to enzymy definiuje kod genetyczny oraz to które jego regiony są w określonej komórce aktywne.

W ciele człowieka w każdej chwili zachodzi tysiące reakcji chemicznych, z których każda wymaga charakterystycznego dla siebie enzymu, dlatego trudno byłoby wymienić wszystkie te cząstki obecne w naszym organizmie.

Działanie enzymów zależy od parametrów środowiska: temperatury, pH i innych. Każdy z naturalnych katalizatorów ma swoje optimum działania w określonych warunkach, które może być różnie szerokie w zależności od jego tolerancji na warunki otoczenia.

Wyjaśnienie: